Obžalovaným je jedenačtyřicetiletý muž z Ostravy, který podle státní zástupkyně několik měsíců krutě zacházel se svým psem – dvanáctiletou fenou rasy pitbulteriér slyšící na jméno Mia.

Měl ji bít denně půlhodiny. „Pojď sem, já tě zbiju, já tě zkopu,“ křičel údajně. Řval na ni, že ji zadarmo živit nebude, vyhrožoval jí také vyhozením do popelnice. Žaloba tvrdí, že pes hlasitě naříkal, po čase již nebyl schopen ani skučet.

K násilí mělo docházet v bytě i venku na ulici, kde fenu v návalu vzteku mlátil prutem. „Týral zvíře surovým a trýznivým způsobem,“ konstatovala státní zástupkyně s tím, že muž psovi nezajistil ani dostatečnou stravu.

V důsledku krutého zacházení má fena trvalé následky. Podle veterinářů byla ve velmi špatné kondici, mimo jiné u ní konstatovali poškození jater způsobené hladověním. Utrpění podle expertů trvalo nejméně čtyři měsíce. Zvíře bylo majiteli odebráno.

Muž u soudu vinu odmítl. „Ano, dostala, ale tak jako dostane každý pes, když něco venku požere. Ale že bych ji bil denně půlhodinu, to je volovina. Ten pes měl dvacet kilo. Kdybych ji bil půlhodiny, tak bych to sám neudýchal,“ prohlásil obžalovaný, který pak využil svého práva a dále odmítl vypovídat.

Za sebou má již deset odsouzení za různé delikty. To poslední souvisí s právě projednávaným případem týraní feny. Podle pravomocného rozsudku měl vyhrožovat sousedům, kteří se snažili psa chránit. Dostal dvouletý podmíněný trest, který mu senát odložil na zkušební čtyřletou lhůtu.

Hlavní líčení soud odročil. Z jednání se ze zdravotních důvodů omluvila svědkyně, obžalovaný navíc trvá na osobní účasti sousedů. Ti podle něj ve svých výpovědích na policii neuváděli pravdu. V případě uznání viny hrozí muži až tři roky vězení.