Den po vyhlášení osvobozujícího rozsudku vypadal starosta Horního Benešova Michal Blažek spíš unaveně než šťastně.

„Všechno jsem už k tomu řekl. Pořád dokola opakuji totéž. Ano, pochybili jsme, nedošlo ale k žádné škodě ani k našemu obohacení, v tomto smyslu zní již podruhé i rozsudek. Není ale konec, rozsudek není pravomocný, může to klidně trvat ještě dlouho,“ komentoval včera pro Deník rozhodnutí soudu.

Krajský soud v Ostravě se případem pochybení při zadávání veřejné zakázky zabýval podruhé. Poprvé to bylo v roce 2016, v lednu 2017 soud starostu Michala Blažka a bývalého místostarostu Jaroslava Strmisku osvobodil s tím, že došlo k pochybení, nejednalo se ale o trestný čin. Státní zástupce se odvolal.

Vrchní soud v Olomouci letos v květnu vrátil případ zpět ke krajskému soudu. Čerstvý rozsudek je stejný jako před rokem a půl: zproštění obžaloby. Blažek a Strmiska sice v dubnu 2013 při opravě sportovní haly a její přestavby na multifunkční prostor porušili zákon o veřejných zakázkách, neobohatili se ale a nedošlo ke škodě.

Celý případ začal v minulém volebním období, kdy Horní Benešov získal dotaci na zateplení, výměnu oken a nové opláštění sportovní haly. Firma vybraná na základě výběrového řízení zahájila práce, pak se ale k tomu přidaly vnitřní úpravy, které chtěl starosta řešit formou víceprací.

Vícepráce by ale překročily limit daný zákonem o veřejných zakázkách, stavba se proto zastavila a vnitřní prostory opravila jiná firma. Ve hře už ale byla opozice a trestní oznámení.

„Situace je z hlediska stavby opravdu někdy složitá a vyžaduje rychlá rozhodnutí. Chci zdůraznit, že nikdo neprokázal úmyslné zavinění, ani škodu městu, ani žádné naše obohacení. Cítím se nevinen,“ zopakoval včera Michal Blažek.

Funkci starosty vykonává druhé volební období, předtím byl místostarosta. Za toto období se v Horním Benešově uskutečnila řada investičních akcí: modernizoval se hřbitov, revitalizovaly obě školní budovy, postavilo víceúčelové hřiště s atletickým oválem, obnovil se pomník obětem 1. světové války, zateplil internát, zimní stadion…

Žalobce se na místě odvolal. Případem se tak bude opět zabýval Vrchní soud v Olomouci. O tom budeme čtenáře Deníku informovat.