Celkem čtyři bodné rány nožem s osmicentimetrovou čepelí uštědřil na začátku února čtyřiadvacetiletý částečný invalidní důchodce muži, který obchodoval s pervitinem. Ten mu údajně přislíbil gram marihuany, a nedodal zboží ani nevrátil dvě stě korun, které si za obstarání malého množství konopí vyžádal.

Touto neobvyklou kauzou se včera začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Předseda senátu hned v úvodu líčení uvedl, že případ je zapeklitý a specifický.

„Obžalovaný má IQ na hranici 70 bodů a podle posudku klinického psychologa se neobejde bez pomoci obhajoby, je pro něj těžké vypovídat," vysvětlil předseda senátu Miroslav Mucha.

I přes lehkou mentální retardaci je ale mladík podle znalců za své jednání odpovědný. „Nejsem na tom dobře, ale budu vypovídat. Nevím, proč jsem to udělal, vím, že to byla velká chyba," litoval včera před soudem svého činu čtyřiadvacetiletý mladík.

Obžalovaný trpěl i depresemi, bral prášky na uklidnění a marihuanu kouřil podle svých slov jen občas. „Uklidňovalo mě to. Poprosil jsem kluka, o kterém vím, že ,kšeftuje' s pervitinem, aby mi sehnal gram marihuany. Zastavil jsem počítačové hry a dal mu dvě stovky, které po mně za trávu chtěl.

Tu mi ale nedodal a nechtěl vrátit ani peníze. Vysmál se mi, že jsem ,retard', a ať si prý zarámuji peněženku, kterou mi dal za těch dvě stě korun do zástavy. Až potom jsem zjistil, že je prázdná. Udělal si ze mě legraci," lámaně vypověděl obžalovaný, který se měl následně potkat s poškozeným a vše vyřešit.

„Bál jsem se, tak jsem si vzal s sebou na tu schůzku nůž. To byla velká chyba. Znovu se mi vysmál, měl s sebou ještě nějaké kluky. Nadávali mi. Pak mě ten dealer chtěl udeřit, tak jsem mu dal facku. Začal utíkat, ale upadl, já ho dohnal, vytáhl jsem nůž z kapsy a začal ho bodat. Nevím proč. Až když jsem viděl krev, tak jsem přestal. Věděl jsem, že se stalo něco strašného," uvedl obžalovaný.

Pobodaný muž přežil díky včasnému zásahu záchranářů, nůž u něj nezasáhl životně důležité orgány. Poškozený je v současné době ve vězení kvůli obchodování s drogami. V rejstříku má navíc celkem sedmnáct záznamů.

Čtyřiadvacetiletý muž je obžalován z pokusu o vraždu a hrozí mu deset až osmnáct let vězení. Hlavní líčení má trvat tři dny a ve středu by mohl padnout rozsudek.