Byly určeny klientům z Polska, Rakouska, Německa, Dánska a Velké Británie. Cestou k nevšedním zážitkům měla být konzumace rituálního nápoje Ayahuasca, obsahujícího psychotropní látku DMT, vyráběného jihoamerickými šamany k obřadním úůmčel.

Zásah celníků

Zdroj: Celní správa

Psychotropní látky, jež uvedou člověka do těžko popsatelného stavu vědomí, šamani získávají z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Případem se v pondělí začal zabývat Krajský soud v Ostravě. 

Polákům – manželskému páru a muži – hrozí trest od deseti do osmnácti let žaláře. Podle žalobce se totiž jednalo o organizovanou skupinu působící v několika státech.

Do České republiky údajně dovezli 146 kilogramů tohoto koncentrátu. Jejich čistý zisk činil jedenáct milionů korun. Každý z účastníků za seanci zaplatit přibližně deset tisíc korun. Celkem se uskutečnily stovky sezení.

Soud

Jednání je naplánováno do čtvrtka. Zda padne rozsudek, není jasné. Všichni cizinci vinu odmítli a obžalobu označili za nepravdivou. Je postavena na nepochopení institutu Ayahuasca.

„Obžaloba se míjí s pravdou, není v souladu s realitou,“ uvedl jeden z obžalovaných, který si pořídil zmíněnou nemovitost v Heřmanicích u Oder, v níž měly rituály probíhat. Muž také absolvoval cestu do Peru, kde podstoupil detoxikační kúru. Návštěvu Latinské Ameriky naplánoval společně se souzeným manželským párem. Drželi hladovku, používali místní mocné bylinky.

„Předtím jsem četl názory lidí. Psali, že to bylo účinné. Chtěli jsme to zkusit. Na mě to ale nějak moc nepůsobilo. Ani nevím, zda jsem dostal nápoj Ayahuasca. Možná ano. Ta kúra ale určitě splnila mé očekávání,“ vypověděl muž, podle kterého obžaloba obsahuje spoustu překroucených faktů a nepravd.

Jak muž dále uvedl, s manželi z Polska se domluvil na možnosti agroturistiky s tím, že by jim pronajímal nemovitost, o níž se budou starat. „Chtěli tam dělat workshopy, například jógy a podobně,“ dodal cizinec. Zda mělo jít také o rituály s nápojem Ayahuasca, však podle svých slov nevěděl.

Rituály

Podle státního zástupce měli Poláci vybranou klientelu. „Nápoj podávali na tajných ceremoniích a rituálech, výhradně pak solventním klientům z Polské republiky, Rakouska a dalších evropských zemí,“ uvedla Martina Kaňková z Generálního ředitelství s tím, že šamanská látka se do Evropy dostávala v poštovních zásilkách maskovaných jako barviva a tinktury. Právě celníci skupinu odhalili.

Nápoj

Ayahuasca je amazonskými šamany používán pro komunikaci se světem duchů a pro jiné magické účely. K jeho psychickým účinkům patří změny smyslového vnímání, zejména vizuálního, změny vnímání času, myšlení a zesílení emočního prožívání.

„Mysl může být pod vlivem ayahuascy schopna hlubší introspekce, mohou se v ní objevit dávno zapadlé vzpomínky. Je to droga, při užívání dochází k negativním projevům a účinkům na zdraví člověka,“ dodala Martina Kaňková.