Nebýt občanského sdružení Společná obrana, zřejmě by se osm set lidí z celé republiky ani nedozvědělo o údajném dluhu a pochybných platebních rozkazech, které se dostaly na stůl soudu v Bruntále. Všem, kteří se proti platebnímu rozkazu včas neodvolají, hrozí exekuce. Většina o svých dluzích nic netuší.

Soud poslouží jako pošta

Během jediného dne podala firma Sousedské služby k Okresnímu soudu v Bruntále přes osm set platebních rozkazů na své bývalé klienty, kteří s její pomocí hledali práci.

„Je až s podivem, že nikomu nedochází jedna jasná věc. Majitel firmy pan Krátký si udělal ze soudu v Bruntále levnou rozesílatelskou službu," řekla k této události místopředsedkyně sdružení Společná obrana Světlana Glaserová.

Podle údajů na smlouvách by Miloslav Krátký, majitel Sousedských služeb, nestihl do doby promlčení plateb objet všechny příslušné soudy po celé republice. Proto všechny platební rozkazy podal v Bruntále a soud má teď na svých bedrech rozesílání všech usnesení.

Soudkyně Monika Kotrlová potvrdila, že nyní je hlavním úkolem ověřit, zda je Okresní soud v Bruntále opravdu kompetentní příslušnou institucí k takovému kroku.

„Budeme vyhodnocovat místní příslušnost zdejšího soudu. Pokud shledáme, že nejsme ve věci místně příslušný soud, lze předpokládat vydání rozhodnutí o vyslovení místní nepříslušnosti a postoupení věci místě příslušnému soudu. Jak bude v jednotlivých případech rozhodnuto, to je věc rozhodovací činnosti vyššího soudního úředníka či soudce.

V tomto stadiu řízení nelze odpovědět, za jak dlouho bude o návrzích na vydání platebního rozkazu rozhodnuto," uvedla Kotrlová.

Pozor na termíny

„Klienti Sousedských služeb jsou nyní bezprostředně ohroženi exekucí. My nemáme žádnou možnost, jak získat na ně kontakty a začít jim pomáhat. Musí si najít oni nás. Když totiž tito lidé nebudou včas, do patnácti dnů od doručení soudní obsílky, na žaloby správně reagovat, mohou přijít o vše.

Naše občanské sdružení Společná obrana jim přitom může účinně pomoct," doplnila Světlana Glaserová.

Všem lidem, kteří v minulosti podepsali se Sousedskými službami smlouvu, doporučuje, aby se obrátili na soud v Bruntále s dotazem, zda náhodou nejsou mezi možnými adresáty obsílek, případně aby kontaktovali přímo sdružení Společná obrana.

Jak to bylo: údajní dlužníci chtěli práci

Firma Sousedské služby nabízí na internetu lidem zprostředkování práce v blízkém okolí. Týkalo se to třeba venčení psů, hlídání dětí, úklidů či nákupů pro seniory.

„Začalo to tím, že lidem nabídli okamžité zaměstnání, když podepíší smlouvu o zprostředkování zaměstnání," vysvětlila Glaserová. Realita však byla jiná. Na stránkách firmy vyšel pouze inzerát s žádostí klienta o práci. Smlouva navíc trvala, dokud ji sám podvedený nevypověděl.

To většina klientů netušila ani neudělala, takže za rok formální inzerce s nabídkou práce museli lidé firmě zaplatit na čtyři tisíce korun. Pokud tak neučinili, byl podán návrh na exekuční řízení.

„Z mnoha klientů, se kterými jsem měla možnost komunikovat, jsem nenašla ani jednoho, komu by byla práce opravdu zprostředkována," prozradila Glaserová.

Kdo je Miloslav Krátký?

Firma Sousedské služby zastupovaná Miloslavem Krátkým má sídlo v Praze. Našli jsme také další Krátkého firmu Dosáhnete všeho a nabídku služeb, ve kterých vystupuje jako lektor na cestě k úspěchu jako Hodinový manažer, Milionář do roka, Zelená limetka, Dosáhnete všeho či Moje sebedůvěra.

Například v motivačním videu k seminářům osobního rozvoje Dosáhnete všeho a Milionářem do roka vypráví, jak ho trápilo, že nemá maturitu, než začal radit lidem se zdravím a financemi ve firmě Herba Life a vydělávat 750 tisíc měsíčně. Videozpověď na téma Jak jsem zjistil, že mým životním posláním jsou kurzy osobního rozvoje, se výstižně jmenuje Kdo je ten Miloslav Krátký.

Na serveru Zelená limetka o sobě říká: „Zažil jsem toho velmi mnoho. A proto rozumím velmi úspěšným lidem, ale i bezdomovcům. Chci vás inspirovat k tomu, abyste žili tady a teď, a nebabrali se v minulosti, ani se nebáli budoucnosti. Minulost už je stejně minulostí a nelze na ní nic změnit. A protože budoucnost může být taková, jakou ji mít chcete, jsem optimista."

Pokusy Deníku o telefonické spojení s Miloslavem Krátkým byly neúspěšné, ale ze Sousedských služeb přišla mailem odpověď na dotazy ohledně obchodního modelu při hledání zaměstnání svým klientům a na žádost o aktuální telefonní kontakt.

Odpověď na dotazy Deníku

Dobrý den vážená paní,
bohužel telefonickou podporu momentálně nemáme k dispozici. Předně nejsme zprostředkovatelé zaměstnání, ale specializovaný inzertní server, kde můžete zveřejnit nabídku Vašich služeb, tedy činností, které jste schopna vykonávat pro soukromé osoby, nebo i podnikatele viz kategorie nabídek.

Po registraci na www.sousedske-sluzby.cz získáte zdarma kredit v hodnotě 200 Kč na vyzkoušení naší služby, další kredit si můžete dokoupit bankovním převodem.