Zaskočeni jsou hlavně řidiči

Jenže i letošní příchod zimy potvrdil, že jsou to hlavně řidiči, kdo přípravu na zimu podcenili nebo zmeškali. Někteří ani auta nepřezouvají do zimních pneumatik, a jezdí dál na letních. Neumějí odhadnout rizika, natož vést auto v kašovité hmotě tajícího sněhu. Jen za víkend dopravní policisté v regionu šetřili třináct havárií, naštěstí bez vážnějších následků na zdraví řidičů či spolujezdců.

Škody šplhají do závratných výšin

Především kvůli namrzajícím a zasněženým vozovkám pak v pondělí došlo k dalším sedmi kolizím. Při nich řidiči způsobili škody za 611 tisíc korun. „Nejčastější příčinou těchto nehod bylo nedodržení bezpečné vzdálenosti a smyky na zasněžené vozovce,“ řekla mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková. Podle ní přitom motoristé mohou zásadně ovlivnit vlastní bezpečí na cestách i bezpečí jiných účastníků silničního provozu.

„Stačí mít vozidlo opatřené zimními pneumatikami, což má podstatný vliv na jízdní vlastnosti a délku brzdné dráhy na zasněžených a namrzlých vozovkách. Na horské silnice je dobré mít ve výbavě též zimní řetězy,“ doporučuje Tušková.

Správa silnic má techniky dostatek

Na Bruntálsku, Krnovsku a Rýmařovsku cestáři v čase zimy udržují 762 kilometrů silnic, z nich je 159 kilometrů řazeno v prvním pořadí. To znamená, že sjízdnost na nich musí být zajištěna nejpozději do tří hodin od chvíle, kdy cestáři vyjeli s technikou.

„Techniky máme dostatek, letos nám přibyly dvě nové tatry se sypači a jeden traktor s radlicí, příští rok budeme chtít obnovit další vozy,“ uvedl Václav Jedlička, vedoucí bruntálského střediska Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Cestmistrovství v Bruntále, Rýmařově, Krnově a Jindřichově mají k dispozici dohromady patnáct sypačů soli a šestnáct sypačů kamenné drti, jedenáct nakládačů, pět sněhových fréz i další techniku. Inertního posypu mají sedmnáct tisíc tun, soli víc než dva tisíce tun. Posypový materiál mají uložen také na skládkách ve Vrbně pod Pradědem a ve Slezských Rudolticích.

Lyžaři už se mohou těšit

V nejvyšších moravských horách Jeseníkách panují výborné sněhové podmínky. Vleky by se měly v nejbližší době pravděpodobně rozjet na Pradědu, který hlásí půl metru, nebo na Červenohorské sedle, kde napadlo už 35 centimetrů sněhu.

O připravenosti či nepřipravenosti silničářů a řidičů na zimu se dočtete také zde:

Cestáři už stavějí kolem silnic zásněžky

Příval sněhu ochromil dopravu

Motoristé už počítají škody, sníh některé zaskočil