Dva mladíci, kterým ještě ani nebylo osmnáct let, napadli nevidomou rodinu, své oběti spoutali lepící páskou a pokusili se je okrást. Nakonec vše dopadlo jinak, než si pachatelé představovali, policie je rychle dopadla. Vyšetřovatel zahájil ještě tentýž den jejich trestní stíhání.

Oběti sledovali tři týdny před útokem

Mladiství gauneři předpokládali, že zrakově hendikepovaní nebudou při fyzickém zápase klást takový odpor jako zdravý člověk, takže pro ně budou snadnou obětí. Na loupež se mladiství připravovali tři týdny, během kterých sledovali dům, aby znali počet lidí v domácnosti, jejich zvyky i zajištění objektu proti nezvaným hostům.

„Poškozené si vytipovali s tím, že věděli, že jsou tělesně postižení a neschopni se účinně bránit. V den přepadení a ještě těsně před činem si pachatelé šli důkladně zmapovat terén. Jeden z nich zazvonil u dveří poškozených a zeptal se na informaci k místním obyvatelům. Otevřel mu poškozený muž a informaci mu sdělil. Po krátké chvíli již přišli ke dveřím poškozených oba pachatelé, kteří si krátce před událostí rozdělili role a určili, kdo bude mít při přepadení na starost ženu a kdo muže,“ popsala přípravy na loupež policejní mluvčí Pavla Tušková.

Chtěli je svázat, ale napadení se postavili na odpor

Když zazvonili, přišel jim otevřít syn, který je takřka nevidomý, má zbytky zraku. Jeden z pachatelů ho mezi dveřmi udeřil do obličeje, pak vnikli do domu, kde se násilím pokoušeli oba nevidomé spoutat lepicí páskou. Požadovali po nich vydání peněz.

Nepočítali ale s tím, že jejich oběti budou ze všech sil bránit. „Při aktivním odporu majitelů domu se jim spoutání páskou nedařilo. Chvilkové nepozornosti pachatelů využil poškozený, kterému se podařilo utéct na zahradu domu, kde začal volat o pomoc. Toho se pachatelé zalekli a okamžitě z místa činu utekli,“ dodala Tušková. Zejména slepá paní nese traumatizující zážitek velice těžce a ještě dnes je po psychické stránce je ve špatném stavu.

Mladistvé násilníky dopadli při útěku

Policisté ihned vyhlásili po obou pachatelích pátrání, do kterého se zapojilo několik desítek policistů z celého okresu. Uzavřeli okolí místa činu a následně oba pachatelé policisté z Obvodního oddělení Bruntál vypátrali. Ti se sice pokoušeli o útěk, ale policisté je brzy zadrželi, když prchali v polích. Zjistili, že se jedná o dva mladíky ve věku od 16 do 17 let. Policejní komisař zahájil ještě ten den jejich trestní stíhání pro provinění loupeže. „Oba se k činu přiznali. Na mladšího obviněného byl podán podnět k vydání návrhu na jeho vzetí do vazby a noc strávil v policejní cele,“ dodala Tušková.

Policisté ani nevidomí na Bruntálsku si na podobný případ hyenismu nepamatují. „Tento případ otřásl všemi zrakově postiženými, protože nic podobného se ještě na Bruntálsku nestalo. Nevidomí jsou specifickou skupinou, kterou zloději a podvodníci považují za snadný cíl. Proto jsme ve spolupráci s policií ČR uspořádali na Bruntálsku už dvě přednášky pro nevidomé a slabozraké na téma jak tomu předcházet. Základem všeho je mít řetízek na dveřích a nikoho cizího domů nepouštět. Bohužel hendikepovaní jsou pro cynické pachatele snadnou obětí. Sám jsem se například při cestě ve vlaku stal obětí kapsářů,“ uvedl Jaroslav Pata ze Sjednocené unie nevidomých a slabozrakých ( SONS), který sám ztratil zrak už před lety při úrazu.

Za trestný čin loupeže je horní sazba až deset let odnětí svobody.