Krajský soud v Ostravě tak potvrdil loňské rozhodnutí bruntálského okresního soudu.

Nyní čtyřiadvacetiletá Vítková odváděla v roce 2005 pod nátlakem Žákovi ze svého asistentského platu peníze, které požadoval pro svou manželku jako odměnu za práci. Žák k odvolacímu soudu nepřišel. Podle senátorova zástupce Vladimíra Ježka nebylo vyplácení peněz na základě dohody nezákonné. Vítková pracovala v senátorské kanceláři necelý rok a ze své mzdy 25 tisíc korun vyplatila Žákovi čtyřikrát 12 tisíc korun. Tvrdí, že jednala v tísni, hrozilo jí, že o práci osobní asistentky přijde. Senátor chtěl podle ní peníze vyplácet své manželce, která pro něho údajně také pracovala.

Krajský soud dal však za pravdu Vítkové, podle níž manželka senátora žádnou práci pro kancelář nevykonávala. "Pan Žák mi tvrdil, že to co dělá, je běžným postupem i u jiných senátorů, kteří platí svým rodinným příslušníkům. Kdybych mu peníze neodváděla, přišla bych prý o práci mnohem dříve. Stížnost jsem napsala i předsedovi Senátu (Přemyslu) Sobotkovi. Dopis dostal i pan (předseda ODS Mirek) Topolánek, který odpověděl nehezky. Nakonec jsem se rozhodla dát celou záležitost k soudu," řekla novinářům Vítková.

Dodala, že jí s rozhodnutím soudu spadl kámen ze srdce. "Už se to táhlo dva roky. Navíc bylo obtížné najít novou práci poté, co se mnou pan Žák rozvázal pracovní poměr. Bruntál je malé město a všichni se znají. Po dlouhé době jsem našla opět práci asistentky, ale ne v politice. S tou už nechci mít nic společného," řekla Vítková.

Manželé Žákovi také zaplatí nejméně 20 tisíc korun za náklady odvolacího řízení a k tomu částku za úroky z prodlení. Podle Ježka budou jeho klienti zvažovat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zákonodárci mají k dispozici na své asistenty 35 tisíc korun měsíčně. Záleží přitom na každém poslanci a senátorovi, zda si za tuto částku najme asistenta jednoho, či několik a mezi ně pak částku rozdělí.

Sněmovní rozpočtový výbor letos v květnu pravidla pro navyšování odměn poslaneckým asistentům změnil. Zatímco dříve se jejich odměny navyšovaly podle inflace stanovené Českým statistickým úřadem, nově je bude každoročně schvalovat rozpočtový výbor na základě inflace za předchozí. Senátoři zatím tuto změnu neřešili. Kolem najímání asistentů poslanců a senátorů vznikly v minulosti některé problémy. Asistenty a asistentkami některých zákonodárců se totiž stali jejich rodinní příslušníci, takže odměna pro asistenta se tak stala dalším příjmem poslancovy či senátorovy rodiny, což média opakovaně kritizovala.