Pětadavacetiletý muž z Bruntálska u soudu vyfasoval trest zákazu řízení všech motorových vozidel až do října 2018. Tak dlouho se mu na vrácení řidičáku nechtělo čekat.

Zamyslel se nad svou situací a položil si otázku: jak lze získat řidičák? No přece v autoškole! Pokud v autoškole dobře zvládne zkoušku z jízd a dobře udělá testy, měl by přece dostat řidičský průkaz jako posledně. Tak to přece probíhalo, když dostal řidičák poprvé. Zní to logicky, ale zmýlil se. Tak to opravdu nefunguje.

NOVÁ PŘIHLÁŠKA

V únoru si mladý muž podal přihlášku do bruntálské autoškoly a v březnu ji začal navštěvovat.

„Kromě žádosti o přijetí k výuce a výcviku v autoškole v Bruntále měl podat i čestné prohlášení. V něm uvedl, že mu nebyl uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel. Od března do května 2018 se měl podrobit výcviku a řízení motorových vozidel a pak zkouškám odborné způsobilosti,“ popsala případ policejní mluvčí Pavla Jiroušková s tím, že jeho postup byl kvalifikován jako přečin maření výkonu úředního rozhodnutí.

Za to řidičovi bez řidičáku hrozí trest odnětí svobody do výše dvou let.

Mohlo by se zdát, že zákony jsou v této oblasti uplatňovány obzvlášť přísně. Ještě nedávno například policie zastávala právní názor, že automechanik, který přišel o řidičák, nesmí ani přeparkovat opravené auto z dílny na dvůr autoservisu. Podobných řidičů, kteří přišli o řidičák, je v Evropské Unii spousta.

Nedávno policie a ministerstvo dopravy začaly společně řešit „řidičákovou turistiku.“ Policistům se podařilo zdokumentovat v Teplicích, v Karlových Varech a na Plzeňsku stovky případů Němců, kteří měli doma zákaz řízení, a tak začali navštěvovat české autoškoly. Na své si při tom přišly nejen autoškoly, ale také zprostředkovatelé a tlumočníci, kteří si z řidičákové turistiky udělali byznys.

POMOC FIREM

Na řidiče, kteří se chtějí vyhnout zodpovědnosti za své přestupky, cílí řada firem, které jim nabízí různé služby.

„Překročení nejvyšší rychlosti? Jízda po vlivem alkoholu nebo drog? Jízda bez řidičského oprávnění? Nerespektování dopravního značení? Dopravní nehody? Pomůžeme vám! Oblíbený institut osoby blízké je zrušen, ale i přesto jsme schopni vyřešit vaše dopravní přestupky a zachránit vám body i vaše peníze. Nabízíme komplexní řešení nejen vašich jednotlivých dopravních přestupků a případů vybodování, ale i kompletní správu přestupků,“ prezentuje firma Marwest CZ na svém webu mam12bodu.cz.

Dokonce zveřejnila reference od spokojených klientů, kteří spáchali přestupky nebo se vybodovali tedy dosáhli 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče.

„Zachráníme vám řidičský průkaz i body. Pomoc odborníků. Garance úspěšného řešení. Mnoho spokojených klientů. Více než 10 let praxe,“ slibuje nezodpovědným řidičům web Mam12bodu.cz.