O tom, že půjde o velmi rušný týden, svědčil už první výjezd v pondělí 8. září. Kolem půl páté ráno hlídku, při kontrole města, předjížděli zdravotníci v sanitce. „Chtěli, abychom jeli s nimi, že měli nahlášenou sebevraždu na Dlouhé ulici,“ informoval ředitel Městské policie v Bruntále Pavel Petr. Pořezaný muž zde skočil z okna a přivolaní lékaři mohli už pouze konstatovat smrt. Strážníci na místě události setrvali do příjezdu státní policie a poté ještě dalších několik desítek minut, než dorazila výjezdová skupina. Museli se také postarat o šokovanou přítelkyni sebevraha. Tu později odvezli k rodičům.

Státní policii černí šerifové ten den asistovali ještě při domovní prohlídce na Revoluční ulici a na její žádost také zasahovali proti agresivní ženě v nemocnici. „Dovezli zde opilou ženu. Měli strach, aby to tam neprozbíjela, protože byla dost agresivní. Zdravotníci ženu potřebovali převézt na jiné oddělení. Žena musela být svázaná svěrací kazajkou a převezena na záchytku,“ popsal událost jeden ze zasahujících strážníků.

Ohně založili zřejmě sběrači železa

V pondělí kolem dvacáté hodiny upozornili obyvatelé Dlouhé ulice na hustý kouř valící se z nedalekého ohně. Hlídka městské policie k vyhasínajícímu požářišti dorazila současně s hasiči. „Našli jsme jenom doutnající ohniště. Prohledali jsme okolí, ale nikoho nenašli. Zřejmě tam někdo opaloval kabely, aby je mohl odevzdat do sběrných surovin,“ domníval se šéf strážníků.

Podobnou situaci v uplynulém týdnu řešili strážci pořádku ještě několikrát. V úterý 9. září anonym upozornil na oheň v lomu. Černí šerifové na místě opět našli jen doutnající popel. Když tudy strážníci projížděli v pátek 12. září, všimli si opět hustého dýmu. “Když tam hlídka přijela, hořely tam dvě ledničky a nikde nikdo. Zavolali jsme proto hasiče, kteří plameny uhasili. Máme podezření, že někdo ledničky nechával hořet schválně a železo, které by zůstalo, pak chtěl vrátit do sběrných surovin,“ řekl Petr, který dokonce měl podezření na konkrétní osobu.

Strážníci chytali orla a řešili dalšího psa

Velké pozdvižení způsobil ve středu 10. září na třídě Obránců Míru zatoulaný pták. „Během pár minut jsme přijali několik oznámení, že na třídě Obránců Míru sedí orel,“ vyprávěl úsměvnou historku jeden ze zasahujících šerifů. Než hlídka dorazila, byl pták ten tam a mezi domy pobíhala jeho majitelka a snažila se jej najít.

„Zjistili jsme, že na Základní škole na Cihelní ulici probíhala v tu chvíli ukázka dravců a orla to tam asi nebavilo, tak uletěl,“ pokračoval policista. Pták byl naštěstí naučený na pískání a byl čipovaný, což pátrání po něm usnadnilo.

Mnohem smutnější byl výjezd, který černí šerifové uskutečnili v sobotu 13. září. Jeli totiž na Dlouhou ulici pro opuštěného psa. Neznámý chovatel se inspiroval nedávnou událostí a stejným způsobem se zbavil svého křížence. „Volal nám obyvatel Dlouhé ulice, že mu někdo na kliku u dveří uvázal psa a ten kňučí. Ten kdo to udělal se nechal zřejmě inspirovat stejnou událostí z minulého týdne, kdy někdo přivázal na kliku od dveří dalmatina s dopisem. Akorát dopis tam teď žádný nebyl,“ dodal Petr. Hafan skončil na záchytné stanici na Třídě Práce.

Zuzana Pršalová