První z nich se z Horního Benešova odstěhoval už před lety na Šumpersko, s místními krajně pravicovými radikály se ale přátelil i nadále.

David Vaculík bydlel s rodiči na ulici Svobody. Ti zřejmě nebyli schopni jeho zločin „rozdýchat“, a tak příbytek krátce po události raději prodali a z města se odstěhovali.

David Vaculík toho má na svědomí víc. Naposledy jej bruntálský soud potrestal půlroční podmínkou za brutální napadení účastníků metalového koncertu v Rýmařově.

V Horním Benešově má stále trvalé bydliště na Opavské ulici spoluobžalovaný Ivo Müller, jehož matka se po útoku zhroutila, ale v Horním Benešově zůstala. „Byli to hoši ze slušných rodin. Takže bylo pro mě osobně velké překvapení, že měli spáchat až tak závažný trestný čin,“ podivoval se hornobenešovský starosta Jaroslav Žerotínský.

V místě trvalého pobytu se podle něj nijak výrazněji násilně neprojevovali. „Sem tam se sice střetli s místními Romy, ale bylo to opravdu jen sem tam, a šlo výhradně o slovní pře. Žádné rvačky nebo něco podobného jsme tu neměli,“ dodal starosta. Obhajoba obžalovaného Davida Vaculíka si pozvala k soudu kvůli svědectví jeho třídní učitelku z hornobenešovské Soukromé střední školy Praktik.

Školu navštěvoval Vaculík spolu s Ivem Müllerem.„Vaculík byl ve škole bezproblémový,“ uvedl jednatel školy Richard Havlík. Žák měl prospěch v průměru do dvou celých a docházku nejlepší ve třídě. „Müller měl prospěch trošku horší, ale hloupý nebyl, jak naznačují některé internetové diskuse,“ konstatoval jednatel Havlík.

Müller dostudoval v Praktiku sice až ve dvaceti třech letech, ale bylo to proto, že po základní škole nejprve vystudoval učební obor, nato hledal rok práci, a když ji nenašel, dodělal si čtyřletý učební obor. Ani jeden z obou žáků podle jednatele veřejně nehajloval. „Takové projevy tu nebyly. Chodili ale holohlaví či na ježka, leccos se dalo vytušit, ale na škole se to neprojevovalo,“ zhodnotil Havlík.