Jedno z neštěstí se v noci na včerejšek odehrálo u Příboru na Novojičínsku. Na silnici I/48 spojující Frýdek-Místek a Olomouc se před půlnocí srazila vozidla Peugeot a BMW. Výsledkem jsou dvě úmrtí a jedno těžké zranění. Z dosavadního šetření vyplývá, že karambol zavinil osmačtyřicetiletý řidič BMW. „Nepřizpůsobil rychlost svého vozidla a vyjel z dosud nezjištěné příčiny do protisměru,“ řekl mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík s tím, že v úvahu přicházejí mimo jiné i mikrospánek nebo zdravotní indispozice.

V automobilu Peugeot cestoval manželský pár z Třince. Třiačtyřicetiletý muž sedící za volantem peugeotu na místě zemřel, jeho devětatřicetiletá žena byla s těžkým zraněním převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde včera nad ránem zemřela. „Při dopravní nehodě došlo i k těžkému zranění řidiče BMW, který byl přepraven do nemocnice ve Frýdku–Místku. Způsobená škoda je předběžně vyčíslena na sedm set tisíc korun,“ dodal Tomšík. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti.

„Nehodu oznámil svědek na operační středisko hasičů,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že na místě zasahovaly dvě jednotky z Nového Jičína a Frýdku- Místku. Později dorazila i vyprošťovací Tatra 815, pomocí které byla obě vozidla naložena na automobil odtahové služby.

Pokud by tento vývoj pokračoval i v následujících dnech, mohl by říjen překonat i tragický minulý měsíc, kdy podle předběžných výsledků na silnicích České republiky přišlo o život 115 lidí, což je nejvíce za posledních pět let. Září se černým písmem zapsalo i do statistik bývalého Severomoravského kraje, který kromě Moravskoslezského zahrnuje i část Olomouckého a Zlínského kraje.

Během září zahynulo v našem regionu 20 lidí, což je o pět více než za stejné období loňského roku. Těžká zranění utrpělo dvaasedmdesát osob (vloni 66). Přibylo také dopravních nehod – 2267 (o 217 více). Nepříznivé jsou i celkové statistiky za prvních devět měsíců letošního roku, kdy v někdejším Severomoravském kraji podle předběžných údajů zemřelo 121 osob (vloni 102). Lékaři ošetřili 562 těžce zraněných (vloni 464). Zlepšení nastalo pouze v počtu nehod – 19 616, což je přibližně o 450 méně než v minulém roce. Ubylo také lehčích zranění (o 110).

Podle mluvčího severomoravské policie Milana Klézla patří mezi nejčastější příčiny nehod nepřiměřená rychlost, nedání přednosti a nesprávný způsob jízdy. „Nejtragičtější bývají následky rychlé jízdy a nedání přednosti,“ konstatoval Klézl.