Fatální smrtelný následek měla dopravní nehoda z loňského 4. ledna v Linhartovských zatáčkách. Když se tehdy Dagmar Bogdaniková vracela z Města Albrechtic do Petřvaldu, daleko z návštěvy od přátel nedojela.

V Linhartovských zatáčkách podle znalce z oboru silniční doprava Lubomíra Hampla vyjela řidička ve felicii na zmrazky pokrytou krajnici, dostala smyk, který nezvládla, vyjela do protisměru a tam narazila do protijedoucí fabie, jejíž řidička následkům zranění 22. února podlehla.

Povolali dva dopravní experty

Znalec Hampl už během loňského projednávání případu u bruntálského soudu tvrdil, že byly příčinou nehody s následkem smrti rychlost, směr a způsob jízdy řidičky felicie, tedy Dagmar Bogdanikové, obžalované z usmrcení z nedbalosti.

Znalec nenašel ani žádnou závadu na kole felicie. Reagoval na výpověď obžalované, která vzpomínala, že se jí před střetem masivně rozkmitalo kolo na straně u spolujezdce. To ale podle všech důkazů vjela na zmrazek.

Obhajoba nechala vypracovat oponentní posudek znalce Miroslava Skácela. Oba odborníci došli ke stejným závěrům při analýze nehody. Neshodli se v rozboru pohybu felicie a fabie před střetem. Znalec Skácel měl za to, že nejde objektivně určit rychlost vozidel před střetem ani jejich vzájemnou polohu. „Jsem přesvědčen, že stanovit vzájemnou polohu obou vozů lze,“ naopak vypověděl opakovaně vyslechnutý znalec Hampl.

Prožila několik sekund hrůzy

Státní zástupce Miroslav Kotrla popisoval pocity ženy z protijedoucího vozu.„Prožila několik sekund hrůzy, když se na ni v jejím jízdním pruhu řítilo neovladatelné auto,“ řekl státní zástupce Miroslav Kotrla v závěrečné řeči.

Žalobce dále řekl, že Bogdaniková nejprve vyjela vpravo mimo vozovku, a pak do protisměru nepřiměřenou rychlostí. Tehdy ještě v Linhartovských zatáčkách nebyly nainstalovány žádné zpomalovací prvky, které by mohly nehodě s následkem smrti zabránit.

Úřednice Dagmar Bogdaniková nesmí, podle rozsudku bruntálského soudu ze 6. února, tři roky sáhnout na volant. Řídit nesmí žádné motorové vozidlo. Za usmrcení z nedbalosti soud trestal doposud bezúhonnou ženu dvaadvacetiměsíčním trestem s třicetiměsíční podmínkou.

Měla by dále zaplatit náhradu škody pozůstalému manželovi, a pokud si řeknou v občanskoprávním řízení o náklady za léčbu zesnulé ženy i zdravotní pojišťovny, měla by našetřit více než milion korun.

Odsouzená, stejně jako státní zástupce si ponechali zákonnou osmidenní lhůtu pro případné odvolání proti rozsudku.

„Poznamenalo mě to na celý život. Od loňského ledna nejsem schopna myslet na nic, jen na tu havárku,“ plakala odsouzená žena.