Vše se seběhlo loňského 26. června necelé dvě hodiny po půlnoci. Holčovicemi projížděl řidič Jiří H. z Ostravy-Poruby, když ho v mírně pravotočivé zatáčce zaskočila pěší žena. „Nesledoval náležitě situaci na silnici, nezareagoval včas na chodkyni, která se zastavila při pravém okraji vozovky,“ uvedl v žalobě u bruntálského soudu v úterý 3. ledna státní zástupce Miroslav Kotrla.

Řidič Jiří H. ženu srazil tak nešťastně, že se ze svého zranění dodnes nevzpamatovala. Chodí ven jen o francouzských holích a kvůli zdravotnímu hendikepu musela změnit práci. Chybou chodkyně bylo, že šla po silnici neosvětlená v naprosté tmě a ještě při tom psala sms, aniž by sledovala provoz.

Noční příběh sražené ženy

Den před nehodou se žena připravovala na holčovický letní festival. Popila něco vína a když se její přítel vydal po půlnoci do sousedního Města Albrechtice, uložila se ke spánku. Uvědomila si ale, že má v kapse klíče od vozu, které přítel bude nezbytně potřebovat, a tak zase vstala. Příteli zavolala co se stalo, a vyrazila mu i s klíči naproti. „Svítila jsem si na cestu telefonem,“ vypověděla žena. Ve tmě ji minula dvě nebo tři auta, kterým se při noční chůzi po krajnici vyhnula.

„Potom se ozvala rána a ležela jsem na silnici. Zjistila jsem, že mám zlomenou nohu, že se nepostavím,“ vzpomínala poškozená. Nohu měla vylomenou, poraněné měla i ruce, z hlavy jí tekla krev. Jak uvedla, v okamžiku příjezdu Citroenu Jiřího H. zrovna psala příteli zprávu. „A už jsem ji nedopsala,“ konstatovala. Při střetu přišla nejen o komfortní brýle za dvacet tisíc korun, ale především o zdraví.

V pracovní neschopnosti byla ještě vloni 28. prosince. Navíc si musela najít jinou práci, při níž může trvale sedět. Ven z domu se bez francouzských holí nedostane, a nikdo z lékařů neví, zda budou zdravotní následky trvalé. Pravdou je, že v době události měla v dechu 1,48 promile alkoholu, a že v noci na silnici bez reflexních prvků na oblečení dost riskovala.

Pojišťovně nic nenahlásil

V úvahu přicházela i varianta, že trestní stíhání proti dosud netrestanému Jiřímu H. bude zastaveno. To by ale musel řádně nahlásit dopravní nehodu pojišťovně, což neučinil. Zatím ani neuhradil škodu, která zraněné chodkyni vznikla. Bruntálský soudce Lumír Čablík odkázal zdravotní pojišťovnu s náhradou škody za léčbu ženy do občansko právního řízení. Jiřímu H. soudce vyměřil trest ve výši dvanácti měsíců s dvacetiměsíční zkušební dobou.

K tomu zakázal Jiřímu H. dva roky řídit všechna motorová vozidla. „Je jednoznačné, že se nevěnoval plně řízení, jinak by musel chodkyni zpozorovat včas a manévrem ji vlevo objet. Nešlo o žádnou překážku v jízdě, poškozená jen stála,“ vysvětlil svůj verdikt soudce Lumír Čablík.

Rozsudek ještě není pravomocný, protože odsouzený řidič i státní zástupce Miroslav Kotrla si ponechali osmidenní lhůtu na případné odvolání proti rozsudku.