A když chce povinnou přestávku řidič ošidit? Dá si na záznamové zařízení magnet. Tento podvod se rozhodně nevyplatil řidiči, kterého zastavili ve čtvrtek 16. listopadu dopravní policisté u Nových Heřminov. Skončil v policejní cele s okamžitým trestem: pokuta 20 tisíc korun, propadnutí věci.

„Jednalo se o čtyřicetiletého cizince, který řídil nákladního vozidlo Scania s návěsem. Po kontrole dokladů a dechové zkoušce, která byla u řidiče s negativním výsledkem, policisté stáhli data ze záznamového zařízení tachografu a při vyhodnocení zjistili, že řidič má zaznamenánu nyní „dobu odpočinku“ a správně by měla být funkce na zařízení v režimu „doba jízdy“,“ popsala situaci na místě policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Řidič se policistům doznal, že použil magnet na čidlo záznamového zařízení v Bruntále, aby ušetřil dobu jízdy. Ovlivnil tím funkci tak, že přístroj ukládal a vykazoval data o tom, že je automobil v klidovém režimu, ačkoli s ním jel.

„Cizince, který byl podezřelý z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, policisté zadrželi a skončil v policejní cele. Následujícího dne si vyslechl od bruntálských policistů podezření z výše uvedeného přečinu a ještě ten den mu soudce Okresního soudu Bruntál udělil peněžitý trest 20 tisíc korun a propadnutí věci,“ doplnila policejní mluvčí s tím, že od majitele dopravní společnosti policisté vybrali kauci ve výši 80 tisíc korun.

Přestupek dále policisté oznámíme na odbor dopravy a silničního hospodářství v Ostravě.