O zápalné láhvi, která skončila v domě rodiny ve Vrbně pod Pradědem jsme informovali v úterý. Možná souvislost s radikalismem a rasismem není vyloučena. „Policie ČR správa Severomoravského kraje eviduje od 1. ledna do 31. května tohoto roku celkem čtrnáct trestných činů s extremistickým podtextem,“ upozornil Milan Klézl z krajské policie.

Uniformované složky se zde setkávají zejména s aktivitami krajní pravice neregistrované neonacistické organizace Národní odpor (NO) a ultrapravicového sdružení Národní korporativisté (NK). „Je zaznamenávána i aktivita ortodoxních či radikálních skinheads a neonacistů zejména v lokalitách měst Ostrava, Karviná, Orlová, Havířov, Opava, Krnov, Olomouc, Bruntál a dalších,“ podotknul Milan Klézl. Zdejší skupiny podporují aktivně i pravičáci z Polska a Slovenska.

„Počty aktivistů ultrapravice se na letošních akcích pohybovaly v průměru 100 – 150 osob,“ vypočítal Milan Klézl. Z předchozích akcí NK a NO je možno dovodit, že se jich účastní rovněž extremně nacionalisticky zaměřené osoby. „Kromě aktivistů NK pak zejména ortodoxní skinheads a naziskinheads. Řada osob či některých skupin z prostřední zejména radikální skinheads a nazi-skinheads má agresivní a násilnické sklony a v mnoha případech se po ukončených akcích NO a NK dopouštějí násilné či jiné rasově motivované trestné činnosti s extremistickým podtextem,“ potvrdil Milan Klézl.

Podle policisty uskupení znamenají hrozbu především pro obyvatele okresu, jakými jsou bezdomovci, příslušníci různých etnik, ale i pro osoby ultralevicově zaměřené - anarchisty, skejťáky či komunisty. V rámci kraje působí na pracovištích služby kriminální policie a vyšetřování třicet specialistů, zabývajících se odhalováním a dokumentováním tohoto druhu trestné činnosti. „Občané se mohou se svými poznatky k událostem či incidentům obracet na kteroukoli služebnu Policie ČR v místě bydliště. Příklady s extremistickým podtextem budou vždy postoupeny příslušnému specialistovi okresu či kraje,“ doplnil Milan Klézl.