VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ zvýhodňování věřitele blokuje advokát obžalovaného

Bruntál - Krajský soud vrátil bruntálskému kauzu, ve které měli tři bývalí top manageři bruntálské nemocnice znevýhodnit 256 subjektů.

15.6.2008
SDÍLEJ:

Miroslav B. (vpravo), Bohuslav Š. (třetí zprava) a Pavel Š. z Bruntálu čelí obvinění z dřívějšího zvýhodňování věřitelů v místní nemocnici. Foto: DENÍK / Karel Janeček

Vloni 7. listopadu vyslechli dřívější primář a ředitel bruntálské nemocnice Pavel Š., výkonný ředitel Bohuslav Š. a ředitel společnosti Lemak s.r.o. a dřívější starosta Miroslav B. rozsudek, který jim vyměřil pětiletý pobyt za mřížemi. Všichni byli i členy představenstva.

Dopustit se podle verdiktu měli zvýhodňování věřitelů špitálu, kterých bylo více než dvě stě padesát. Dlužná částka se za éry majitele Pavla Barota a jejich působení v zařízení vyšplhala nad 34 milionů korun.

Muži se proti rozsudku odvolali. Krajský soud vrátil spor zpět do Bruntálu, a to kvůli doplnění procesních záležitostí. A začaly se dít věci.

Velmi ostře se opřel do soudkyně, přísedících i znalkyně advokát obžalovaného Miroslava Jiří Kúr. Všechny shodně nařknul z podjatosti. Je zajímavé, že až téměř po roce projednávání případu.

Den před posledním hlavním líčením napsal návrh, který mu soudkyně nařídila doplnit. Nesplňuje všechny potřebné náležitosti. „Mám za to, že návrh je dostatečně odůvodněn. Hodnotím i složitost té věci. Je potřeba, aby se nejen soudce, ale i senát dostatečně v případu orientoval,“ prohlásil Jiří Kúr. Zpochybnil i odbornost znalkyně z oboru ekonomie.

„Nezbývá mi nic jiného, než poukázat na rozhodnutí krajského soudu, je nutno prozkoumat, zda je znalkyně erudovaná. Soud ji přizval předčasně,“ řekl Jiří Kúr. Přitom kraj zpochybnil u znalkyně pouze technické opomenutí soudu, který ji měl takzvaně přibrat opatřením, i když dříve již podepsala znalecký slib. „Senát ovlivněn písemnostmi rozhodl nezákonně a nespravedlivě,“ dodal Jiří Kúr.

Kraj nařídil i zjistit, čím se zabývají firmy Lemak s.r.o. a Renebo s.r.o., kterým měli manageři přednostně platit na úkor jiných subjektů. V e spisech soudu však figurují výpisy z obchodního rejstříku obou firem.

„Zrušovací usnesení říká, že je třeba pouze opatřit požadované důkazy a vyslechnout znalkyni,“ vyjádřila se k nařčení bruntálská soudkyně Vladimíra Mášová a ve vydaném usnesení v odpověď advokátovým výpadům konstatovala: „Nikoho ze senátu žádná politická strana neovlivňovala, o ovlivňování sdělovacími prostředky nevím, ovlivnění veřejným míněním, to zcela vylučuji. My v rámci řízení rozhodujeme pouze na základě důkazů,“ vyjádřila se k nařčení bruntálská soudkyně Vladimíra Mašová.

V řízení z 12. června vystoupila i napadnutá znalkyně, která sdělila: „K 31. prosinci 2003 byla Nemocnice, a.s. velmi předlužena, měla na sebe prohlásit konkurz. Když mám padesát tisíc korun, nemůžu uhradit fakturu za dvě stě korun. Nikdo nemůže platit pozdější faktury na úkor starších, jinak jde o zvýhodňování věřitele.“ Tím obžalované rozhořčila. Přejí si přizvání znalce pro ocenění podniku.

Hra obžalovaných o čas pokračuje na začátku srpna a Deník ji i nadále sleduje.

Autor: Karel Janeček

15.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení