Nepřeberné množství hříchů mají na triku čtyři lupiči z Rýmařova. „Policisté tři z nich v těchto dnech obvinili ze zvlášť závažného zločinu loupeže a jeho přípravy, obojí ve formě spolupachatelství,“ informovala bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Těchto obvinění se dočkali šestadvacetiletý muž, dvaapadesátiletá žena a její třiašedesátiletý manžel.

Obvinění tím zdaleka nekončí. „Žena a šestadvacetiletý muž jsou obviněni z pokusu přečinu krádeže a přečinu poškozování cizí věci ve formě spolupachatelství,“ pokračovala ve výčtu mluvčí Tušková. Poslední z povedené čtveřice, pětadvacetiletý muž byl obviněn z pomoci pokusu přečinu krádeže.

Peněz měli málo

Na začátku všeho stálo to, že lupiči toužili po dostatečné zásobě peněz na vlastní rozmary. Jako nejjednodušší způsob, jak přijít rychle a bezpracně k penězům, se jim zdálo přepadnout benzínku. Do jedné v Dlouhé Loučce se vloupali na konci loňského roku, 20. prosince. Nejmladší muž figuroval v tomto případu jako řidič, odvezl svého o rok staršího bratra s obviněnou ženou k čerpací stanici a čekal na ně v autě, aby po činu mohli z místa rychle zmizet.

„Žena a starší z mužů měli vystoupit a vypáčit zámek dveří,“ pokračovala v líčení událostí mluvčí Tušková. Vlezli dovnitř a začali po objektu slídit. Jejich plány ale hned v zápětí překazil alarm, který se spustil. A tak museli vzít do zaječích bez kořisti.

Z neúspěchu si nic nedělali, loupili dál

Od peněz je ale první neúspěch neodradil, a tak vytáhli do další akce. Ještě před tím, 30. prosince, objevil šestadvacetiletý lupič na rýmařovské Revoluční ulici nastartovaný opuštěný Peugeot. Dvakrát neváhal, skočil do něj a užíval ho jako vlastní. Den poté se domluvil se známou parťačkou a jejím manželem, že zkusí štěstí znovu. Kradeným autem vyrazili do Unčovic. „Zde chtěli přepadnout další benzínovou čerpací stanici,“ dodala mluvčí Tušková. Tentokrát šel dovnitř nejmladší z nezvedeného trojlístku a po obsluze chtěl hned peníze.

Prodavačka mu peníze dát dobrovolně nechtěla, a tak vyrval z pokladny šuplík s hotovostí. „Při jeho odchodu však byly vchodové dveře uzamčeny, a tak namířil zbraň na prodavačku s tím, že ji zastřelí,“ pokračovala v líčení dramatických událostí na místě Tušková.

Žena se pochopitelně bála, dveře odemkla a lupič i s kořistí naskočil do auta. Všichni tři pak z místa bleskově odjeli. Hledané auto policisté posléze objevili opuštěné v Horním Městě.

Peníze však brzy došly a osvědčená trojice se smluvila na dalším lupu. Cílem byla tentokrát prodejna potravin v Rýmařově. Role si rozdělili dopředu, žena měla ukrást pokladnu a mladší muž ji měl za úkol jistit zbraní. 18. ledna vyrazili na místo, zjistili však, že jim štěstí nepřeje. V prodejně se střídali zákazníci a lupiči nechtěli riskovat. Raději se z místa zdekovali s nepořízenou.

Hrozí jim až deset let za mřížemi

Hned následující den se ale dohodli, že zkusí přepadnout prodejnu tabáku, také v Rýmařově. „V odpoledních hodinách dva z nich, žena a mladší muž, maskovaní kuklou a pod pohrůžkou použití střelné zbraně, přepadli prodejnu a požadovali po prodavačce vydání finanční hotovosti,“ řekla mluvčí.

Prodavačka jim statečně oznámila, že jim nedá ani korunu a tak si poradili sami, sebrali celou pokladnu a utekli s ní do připraveného auta. Nejstarší muž na ně čekal a ihned odjeli. Z kořisti se však tentokrát neradovali moc dlouho. „Do dvou hodin od loupežného přepadení policisté část z nich zadrželi, a to přímo ve vozidle, kterým odjeli z místa činu,“ dodala Tušková.

Zbytek z bandy dopadli posléze. Při domovní prohlídce a prohlídce auta policisté objevili dvě kukly, zbraň a peníze. Dohromady se čtyřlístku podařilo ukrást asi čtyřicet tisíc korun. Peníze si rozdělili rovným dílem a rozhazovali je za vlastní útratu. „Hrozí jim trest odnětí svobody až do výše deseti let a dva z nich, konkrétně 26letý muž a 52letá žena, jsou stíháni vazebně,“ uzavřela policejní mluvčí.