Obžalovaný Pavel M. se měl čile pohybovat na přelomu let 2008 až 2009 v prostředí krnovských narkomanů. Pervitin měl podle žaloby rozdávat ať už za peníze nebo zadarmo desítce svých přátel, přičemž dvě dívky ze skupinky tou dobou měly pouhých sedmnáct let.

Pavel M. má z dřívějška „na krku" již odsouzení za podvod a ohrožení pod vlivem návykové látky, což mu u soudu rozhodně nepomohlo.

Ukrývat se měl v Anglii

Do soudní síně vcházel Pavel M. v poutech v doprovodu ozbrojené eskorty z vazební věznice.

Ve vazbě pobývá dva měsíce, přičemž po svém zatčení v Anglii, kde se podle soudu ukrýval před zákonem, strávil v anglické vazbě dalších patnáct měsíců. A i předtím poseděl ve vazbě ještě v České republice devět měsíců. „Skrýval se před trestním řízením v Anglii. O nic jiného než o skrývání nešlo," řekla bruntálská soudkyně Jana Janečková.

Obhájce obžalovaného se snažil soud přesvědčit, že měla pro jeho klienta vazba dostatečný výchovný charakter, a že žije spořádaným životem.

„Ale v této soudní věci nestrávil ve vazbě ani den," nenechala se zviklat soudkyně Janečková, a vyměřila muži trest ve výši čtyř let ve věznici s dozorem. Obžalovaný i v závěrečné řeči tvrdil, že neměl se skupinou krnovských narkomanů téměř nic společného.

Vše sváděl na policistu

Jak Pavel M. vypověděl, mezi narkomany je prý normální, že si drogu vzájemně poskytují. A že si na něj zasedl jeden z krnovských policistů.

„Ze strany policisty došlo k nátlaku. Scházel se intimně s mou přítelkyní. Hrozil, že mě dostane do basy," prohlásil obžalovaný v závěrečné řeči. „Spoluobviněným hrozil systémem: pokud nic neřekneš na Pavla M., půjdeme za tvým zaměstnavatelem, řekneme, že bereš drogy, a on tě propustí," tvrdil obžalovaný.

Útěk před sebou samým

To byl prý důvod, proč se ocitl před soudem jen on sám. Do Anglie podle svých slov neutekl před zákonem. „Byl to útěk před sebou samým," líčil. V době útěku měl těžký úraz, přišel i o práci, kterou měl rád. „V té době se mi útěk do Anglie jevil jako poslední šance," pokyvoval Pavel M.

V Anglii údajně s tvrdými drogami skončil, pilně pracoval, staral se o přítelkyni a její dítě, a bál se přijet zpět do České republiky, aby „do toho zase nespadl". „Místo nástupu trestu jste zvolil variantu opustit republiku," opáčila soudkyně Janečková muži, na nějž byl vydán mezinárodní zatýkací rozkaz.

Proti čtyřletému trestu se obžalovaný v soudní síni odvolal, státní zástupkyně Alena Pavláková si ponechala pro případné odvolání zákonnou lhůtu. Státní zástupkyně označila poslední výpověď obžalovaného před soudem za ryze účelovou a nevěrohodnou.