Kdyby jím letos disponoval sedmatřicetiletý muž z Rýmařova a o tři roky starší muž z Bruntálu, nepřišli by možná o život. „Zvýšenou poptávku po požárních hlásičích evidujeme, ale stále zaostáváme za jinými zeměmi, kde požární hlásič je součástí každé domácnosti. Všeobecně si vůbec neuvědomujeme, že riziko požáru v domácnosti je,“ uvedla profesionální bruntálská záchranářka Anna Slavíková. Hlásiče jsou vybaveny vlastní baterií, která má životnost zhruba dvanáct měsíců. Nejsou tedy závislé na dodávce elektrické energie.

Nabízí se i systém propojených hlásičů. Třeba při vzniku požáru v garáži rodinného domu upozorní zařízení majitele, spícího v ložnici v patře. „Nemůžeme konkrétně jmenovat výrobce či doporučit přes média konkrétní hlásič či název prodejny. Pokud by měl někdo zájem, není problém zajít či zavolat na stanici Bruntál a obrátit se na oddělení prevence. Rádi mu poradíme a doporučíme nejbližší prodejnu či požární hlásič,“ poradila Anna Slavíková z bruntálského hasičského záchranného sboru.

Všeobecně lze požární hlásiče získat v prodejnách s technickými prostředky požární ochrany či ve specializovaných obchodech s hasicí technikou nebo také v některých supermarketech a hypermarketech. Investice do hlásiče nebývá velká a vždy se vyplatí. „Ze statistik vyplývá, že nejvíce ohroženými skupinami populace jsou děti, starší občané a osoby s omezenou schopností pohybu. Popisované požáry mají zpravidla obdobnou příčinu vzniku a to nedbalost osob při používání otevřeného ohně,“ upozornila Anna Slavíková. Někdy nezburcuje alarm přímo samotného vlastníka či nájemníka objektu. Zvuk může slyšet náhodný kolemjdoucí či soused, kteří mohou zabránit rozsáhlým škodám či přímo obětem na životech. „Nebezpečné je ponechání zapálené svíčky v blízkosti hořlavé látky, odhození nedopalku cigarety do odpadkového koše mezi hořlavý materiál, případně jeho odložení na pohovku, křeslo nebo koberec, hra dětí se zápalkami a podobně,“ dodala Anna Slavíková.

Vyvrcholením je již pouze následný požár, při němž se zvyšuje teplota a tvoří toxické kouřové plyny. Přítomné přiotrávené osoby jsou v přímém ohrožení zdraví i života. Obvykle podle hasičů neumí rozumně a smysluplně reagovat na vznikající nebezpečí.