Půl roku práce na střeše kostela svatého Benedikta v Krnově v Bruntálské ulici vyšlo vniveč.

Více k opravě najdete ZDE!

Téměř dokončené dílo na střeše poškodil prozatím neznámý pachatel, který v noci z neděle 11. na pondělí 12. prosince využil lešení a ukradl měděné klempířské prvky. Středověké sekání chmatáckých rukou by mnozí zdejší věřící, ale i ateisté, tentokrát dozajista rádi praktikovali. „Neznámý pachatel využil lešení, které je postavené po obvodu kostela a vystoupal ke střeše. Zde v zadní části budovy z háků pro žlab odcizil šestadvacet metrů měděného okapového žlabu, tři a půl metrů přibité měděné závětrné lišty a odstřihl a odnesl také dalších šestadvacet metrů měděného okapového plechu, který vyčníval z pod střešní krytiny,“ přiblížila kapitální úlovek sběrače mědi policejní mluvčí Pavla Tušková.

Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na šestadvacet tisíc korun. Její konečná výše však naroste, protože se budou muset doplnit nejen ukradené okapy, ale opravit i velká část již zhotovené střechy, kterou zloděj poškodil. Krutý osud si v Krnově v minulém týdnu hrubě zašpásoval. Noční výlet po vysokém lešení až ke kostelní báni zloději vyšel, pár dní předtím spadl z mnohem nižšího lešení dělník při práci a zabil se.

Ničení kulturních památek sběrateli mědi je v Krnově běžné. Na Koncertní síni svatého Ducha tak často mizely měděné dešťové svody, až se její správci rozhodli, že měď nahradí opticky shodným plastem. Ve sběrných surovinách, zmačkané a zničené, skončily i měděné desky vyobrazující jednotlivá zastavení z unikátní křížové cesty na Cvilíně. Středověké trestní právo by skutečně v některých případech zasluhovalo obnovit.