S replikou téměř stocentimetrového meče se šedesáticenti­metrovou čepelí obcházel šestačtyřicetiletý obyvatel města po chodbě domu na Pěší ulici v bruntálské západní zóně. A byl přitom podle svědků zjevně v podnapilém stavu.

„Tvrdil, že meč zakoupil za tisíc korun a že čeká na svou přítelkyni,“ řekl ředitel bruntálské městské policie Pavel Petr. Vzhledem ke stavu muže a k povaze situace městští policisté meč výtečníkovi 28. července odpoledne odebrali, zabavili a uložili na služebně na náměstí Míru. Muže vyzvali, aby se pro zbraň zastavil, až se vyspí z opičky. A skutečně, v pondělí 1. srpna si majitel pro meč přišel a vyzvedl si jej.

Ve znamení pří a pádů

Dodnes nikdo přesně neví, kdo že se to serval 26. července v podvečer v prodejně a také před prodejnou na Ruské ulici. Jisté je jen to, že se dva muži ve věku sedmačtyřiceti a pětatřiceti let pustili do křížku se skupinkou dalších osob. Po příjezdu strážníků byli sokové dvojice už pryč. Přes to, že měli oba muži, kteří u Billy zůstali oděrky, odmítli ošetření a ani nechtěli sdělit k případu žádné bližší podrobnosti.

Nikdo neví ani to, jak to bylo o den dříve odpoledne se šarvátkou poblíž večerky na Dlouhé ulici v západní zóně. Vzájemně se tam měli napadnou dva muži ve věku dvaačtyřiceti a třiatřiceti let. Jak to bylo, to se ani za přítomnosti hlídky nepodařilo zjistit. Ani tito muži si situaci nepřáli řešit a shodně odmítli jakékoliv ošetření ran, které utrpěli.

Strážníci byli nuceni rovněž budit spáče, kteří nedošli domů. V restauraci na ulici Požárníků pil až usnul mladý muž 30. července večer. Hlídka ho probudila a nechala odejít domů. Další spáč ležel podnapilý u hřbitova 31. července večer. Také jeho hlídka probudila a nasměrovala k domovu. Čtyřiašedesátiletý muž spadl na zem 28. července po poledni na Dělnické ulici. Ten však neměl upito. Jednalo se o silného cukrovkáře, kterého k ošetření převezli zasahující záchranáři.