První skupina vyráběla pervitin a marihuanu a vyvážela drogy i do Německa.Celkem sedm osob ve věku 25 až 45 let bylo členy organizované skupiny, která vyráběla a pak i distribuovala marihuanu a pervitin. 

„Tato skupina měla jasně rozdělené role. Jeden z obviněných dovážel léky pro výrobu pervitinu z Polska. Na Novojičínsku působil člověk, který z nich vyráběl drogu vyráběl. Ten si část vyrobeného pervitinu nechal a další část předal dalšímu z obviněných, který předal drogu jedné ze spoluobviněných žen. Ta ji pak distribuovala na Bruntálsku. Od ní nakupovala drogy i další žena, která je společně s dalším spoluobviněným vyvážela až do Německa. Další z obviněných vyráběl marihuanu,“ popsal spolupráci pachatelů Petr Lapuník z oddělení obecné kriminality Bruntál, který pracuje v „toxi“ týmu. 

Zadrženo a obviněno tak bylo celkem sedm osob, pět z nich je stíháno vazebně. Policisté při svém zátahu zajistili i dvě motorová vozidla. „Auto, které sloužilo pro převoz léků z Polska bylo speciálně upraveno. V zadních sedačkách byly černé schránky, ve kterých pachatelé léky převáželi,“ doplnil Petr Lapuník s tím, že někteří z obviněných měli už s drogami co dočinění i v minulosti.

Policisté prokázali pachatelům množství půl kilogramu pervitinu, nevylučují ale, že drogy bylo vyrobeno a rozprodáno větší množství.

Bruntálsko je podle Petra Lapuníka specifické v tom, že se zde pervitin většinou nevyrábí, je zde dovážen. „Svědčí o tom i tento případ, kdy varna k výrobě drogy byla objevena a zajištěna na Novojičínsku,“ dodal policista. Obviněným hrozí až deset let vězení.

Chovatel drůbeže pěstoval i marihuanu

Druhý případ, který policisté objasnili, spadá rovněž na Bruntálsko. Jeden z pachatelů tam na statku choval drůbež, jako „přidruženou výrobu“ si pořídil pěstování marihuany. 

„V tomto případě bylo obviněno pět lidí, tři z nich jsou stíháni vazebně. Jeden z obviněných pěstoval konopí. Ještě v zárodku, když byly rostliny zhruba 10 centimetrů vysoké, je prodal spoluobviněnému na Ostravsku. Ten je pak dopěstoval a rozprodával. Zajímavostí je jednak to, že první z pachatelů maskoval tuto činnost chovem drůbeže a také to, že rostliny prodával ještě v zárodku proto, že se mylně domníval, že v případě odhalení mu hrozí nižší trest,“ uvedl k případu Petr Lapuník s tím, že v tomto případě pachatelé vypěstovali desítky rostlin marihuany.

K TÉMATU

Pořádnou ránu drogovému podsvětí zasadili během společné akce policisté ze tří středoevropských zemí – České republiky, Slovenska a Polska - už na podzim loňského roku, kdy se jim podařilo odhalit a rozprášit dobře organizovaný mezinárodní gang působící na území všech tří států. 

Skupina tehdy dodala na trh stovky kilogramů pervitinu. Obviněno bylo osmatřicet osob české, slovenské, polské a vietnamské národnosti.