Tři desítky policistů a policejní psovod se speciálně vycvičeným psem byli nasazeni do akce, jejímž výsledkem je zadržení čtyř osob, které obchodovaly s nekolkovanými cigaretami a tabákem.

Policejní zásah proběhl na různých místech okresu Bruntál a Opava současně. „Provedli jsme 13 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, zajistili 42 kilogramů sypaného tabáku, přes 5 tisíc cigaret, váhy a sáčky sloužící k distribuci, vozidlo, které bylo použito při páchání trestné činnosti, několik mobilních telefonů, hotovost přesahující 98 tisíc korun a také omamné a psychotropní látky,“ informovala policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Jednalo se o vyvrcholení dlouhodobého pátrání.

Zadrženými jsou tři muži a jedna žena ve věku od 45 do 56 let. Všichni čtyři jsou obviněni ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

„Obviněným je kladeno za vinu, že nejméně od začátku roku 2016 do svého zadržení nakupovali v zahraničí či na území naší republiky cigarety různých značek a řezaný sypaný tabák, které nebyly opatřeny tabákovou nálepkou označující zboží pro daňové účely,“ upřesnila policejní mluvčí.

Povedení „obchodníci“ skladovali zboží u sebe doma, v garáži i v nemovitostech svých známých a prodávali ho různým lidem nejčastěji z okresu Bruntál. A za kolik se dalo toto zboží pořídit? Krabička cigaret stála 50 až 55 korun a kilogram tabáku 400 až 800 korun.

„Na zajištěném tabáku a cigaretách, při spotřební dani 2185 korun za kilogram tabáku a 2,57 korun za jeden kus cigarety, je daňový únik ve výši přesahující 109 tisíc korun,“ doplnila Pavla Jiroušková.

Obviněným hrozí trest až osm let vězení. Jeden z nich je ve vazbě, jelikož byl za obdobnou trestnou činnost již podmínečně odsouzen. „Většina z obviněných byla bez práce. V návaznosti na tento případ je pravděpodobné, že počet obviněných osob není konečný,“ uzavřela policejní mluvčí.

Gabriela Mathiasová