Akce s krycím názvem Timothy se uskutečnila v závěru listopadu. „Detektivové se už na začátku letošního roku začali zabývat informacemi Vojenského zpravodajství směřujícími k domácí pravicově extremistické scéně na severní Moravě," uvedli zástupci policie na svých webových stránkách.

Detektivové podezírali pětici mužů ve věku od 26 do 33 let z toho, že bez patřičného povolení přechovávají zbraně a střelivo. „Hlavní podezřelý měl mít doma, ve svém přechodném bydlišti a na pracovišti uschováno především větší množství střeliva a materiálu určeného k jeho výrobě – střelný prach, zápalky a střely. Zároveň měl střelivo na objednávku obstarávat a zároveň sám buď doma, nebo v zaměstnání vyrábět," uvedla policie v tiskové zprávě.

Při následných domovních prohlídkách kriminalisté skutečně našli několik nelegálních krátkých i dlouhých střelných zbraní a tlumič výstřelu. Objevili také desítky elektrických rozbušek, komponenty k zařízení na přebíjení střeliva, velké množství již vyrobeného střeliva a desítky kilogramů střelného prachu, tisíce kusů zápalek, střel a prázdných nábojnic.

Další podrobnosti policie odmítla sdělit. „S ohledem k aktuálnímu stavu trestního řízení nebude Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v současné době sdělovat k případu jakékoliv bližší podrobnosti," dodala policie. Muži jsou obviněni z trestného činu nedovoleného ozbrojování. V případě uznání viny jim hrozí od dvou do osmi let vězení. Všichni jsou stíháni na svobodě. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Bruntále.