Akce Miluna

Na dopadení dlouho podezřelého lichváře vypracovali policisté akci s krycím názvem Miluna. Vypukla v úterý 15. listopadu na ulici Dlouhé v Bruntále a jejím výsledkem bylo skutečně odhalení a dopadení obviněného. „Policisté muže zadrželi přímo v jeho bytě. V té době již věděli, že minimálně třem lidem půjčil peníze za úroky ve výši až padesáti procent. Využil finanční tísně zájemců o peníze,“ řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková. K podpisu dokladu o půjče na hanebný úrok a formách splácení navíc nutil lichvář poškozené i výhrůžkami fyzickým násilím.

Úvěrové podvody

Kromě lichvy a fyzických výhrůžek má výtečník na svědomí i úvěrové podvody. „Jednomu z žadatelů o finanční výpomoc poskytl nepravdivé potvrzení o zaměstnání, které poškozený předložil několikrát k žádosti o úvěr na různé zboží v hodnotě čtvrt milionu. Úvěry mu byly schváleny. Takto získané zboží však musel předat obviněnému,“ vysvětlila Tušková. Za úvěry samozřejmě nikdo neplatil splátky.

Důkazy jsou pádné

Během zatýkání provedli policisté u podezřelého i domovní prohlídku. Našli důkazy, které jejich domněnku potvrdily. Přímo z bytu putoval samozvaný bankéř do policejní cely a po celý den probíhalo další šetření. Na druhý den mohl policejní komisař zahájit jeho trestní stíhání pro trestné činy úvěrového podvodu spáchaného formou organizátorství, vydírání, lichvy, porušování domovní svobody a ublížení na zdraví ve stádiu pokusu.

Kradl i energie

„Během domovní prohlídky policisté odhalili, že obviněný nelegálně odebíral elektrickou energii,“ uzavřela Tušková. Pro závažnost činů, ze kterých je muž obviněn, probíhá jeho trestní stíhání vazebně. Za uvedené skutky mu hrozí trest odnětí svobody až do výše osmi let. Není vyloučeno, že jeho obětí je ještě více. Policie po poškozených v současné době pátrá.