Dodávali ho výhradně velkodistributorům. Působili zejména na Ostravsku a Frýdecko-Místecku. Pervitin končil v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Vše řídil devětatřicetiletý muž, který si podle policie počínal velmi sofistikovaně. Jako krycí název celé operace kriminalisté zvolili jméno jednoho z řeckých bohů. „Ten hlavní podezřelý měl takovou pozici ve skupině,“ vysvětlil šéf Toxi týmu Jakub Mohyla.

OMÍTKA

Gang v Rumunsku potřebné nakoupil léky, které pak v drcené formě převážel do České republiky. „Léky vozili v plastových kbelících. Směs deklarovali jako štukovou omítku,“ uvedl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita s tím, že pervitin se poté vařil na Ostravsku a Frýdecko-Místecku.

Hlavní organizátor měl vše detailně promyšlené. Založil stavební firmu, která však ve skutečnosti sloužila jen jako zástěrka pro dovoz léků vydávaných za štukovou omítku. „Léky dováželi v měsíčních cyklech,“ řekl Mohyla.

VAŘILI

Policisté zasáhli ve chvíli, kdy se vařiči chystali vyrobit tři kilogramy pervitinu, což je přibližně patnáct tisíc dávek. Skupina od loňského listopadu předala dealerům nejméně jedenáct kilogramů drogy. Policisté se však zajímají také o dřívější období. Předpokládají, že skutečné množství se bude pohybovat v řádech desítek kilogramů. Ochránci zákona v rámci domovních prohlídek zajistili řadu důkazů, zabavili také několik vozidel.

Všichni aktéři jsou obviněni z nedovolané výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. „Jako členům organizované skupiny jim hrozí deset až osmnáct let. Jsou stíháni vazebně,“ řekl Wita.

Nikdo ze zadržených dosud nebyl trestán za drogové delikty. Pět z nich má však zkušenosti s násilnými a hospodářskými zločiny. Šestice skončila ve vazbě.

V průběhu června moravskoslezští policisté odhalili pět pervitinových varen a devět pěstíren konopí. Stíháno je celkem pětačtyřicet osob.