BRUNTÁLSKO A KRNOVSKO

Paliče autorský zákon nezajímal

Bruntálští kriminalisté v březnu odhalili šestadvacetiletého Rýmařovana, který neoprávněně pálil na DVD nosiče audio- a videonahrávky, čímž způsobil na autorských právech škodu za 52 milionů korun.

Na internetu nabízel 600 filmových titulů za cenu 35 korun za kus. „Filmy nabízel v DVD kvalitě na nosičích DVD-R. Zájemcům zasílal seznam a komunikoval s nimi přes e-mailovou adresu,“ uvedla bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Filmy prodával přes poštu, a to na dobírku, bez obalů a popsané fixem. Než jej policisté zatkli, stihl prodat 138 nosičů, přímo u něj doma zabavili dalších 456 DVD. Poškozená společnost po něm požaduje 598 tisíc korun jako ušlý zisk.

Gang ukradl z obchodů zboží za milion

Moderně, a přitom levně oblečena chodila část obyvatel Bruntálu díky organizované skupině chmatáků, kteří se zaměřovali na krádeže hraček, oděvů, obuvi i spotřebního zboží z velkoprodejen na Ostravsku i Olomoucku. Nakradli zboží za více než milion korun. Pět členů klanu obvinili v prosinci bruntálští kriminalisté z krádeže, přičemž jim hrozí osm let vězení.

„Krádeží se dopouštěli tím, že přijeli k předem vytipovanému nákupnímu centru, někteří vešli do prodejny a tipovali zboží, které chtějí odcizit,“ řekla policejní mluvčí Pavla Tušková. Následně se telefonicky domluvili s kumpánkou, která přišla a zboží uzmula. V průběhu krádeží někteří spolupachatelé zabavovali prodavačky. Lup nakonec prodávali v Bruntále za polovic.


FRÝDECKO-MÍSTECKO

Strojvedoucí zavinil srážku vlaků

Třiapadesátiletý strojvedoucí Zdeněk Janoušek 16. února zavinil srážku dvou osobních vlaků. Janoušek nerespektoval návěstidlo Stůj a vjel na úsek trati, po kterém jela právě druhá souprava. Při následné srážce dvou osobních vlaků poblíž železniční stanice v Paskově bylo zraněno 56 cestujících, z toho tři těžce. V říjnu vynesl Okresní soud ve Frýdku-Místku rozsudek.

Zdeněk Janoušek se podle senátu dopustil trestného činu obecného ohrožení, za který dostal tři roky s podmíněným odkladem na pět let s dohledem. Zároveň mu okresní soud po dobu šesti let a šesti měsíců zakázal vykonávat funkci strojvedoucího.

Na Valentýna muž vyvraždil rodinu

Valentýnská tragédie otřásla jinak poklidnými Václavovicemi. V jednom z rodinných domků na ulici K Sosni byly nalezeny tři mrtvoly – manželský pár a jejich čtyřletý syn. Dvaatřicetiletý muž zabil nožem svou ženu a dítě – a poté spáchal sebevraždu. K možnému motivu policisté vyslýchali svědky z blízkého okolí, z rodiny i ze zaměstnání. Zjišťovaly se všechny pravděpodobné okolnosti, které tragickou událost zapříčinily. Žádný dopis na rozloučenou nalezen nebyl. Rodina bydlela v lokalitě nově postavených domků asi jeden rok. Sousedé tvrdí, že mladí manželé s dítětem žili spokojeným životem. Podle policistů se muž choval hystericky už dříve a měl prý problémy v práci.


KARVINSKO A HAVÍŘOVSKO

Žárlivec neunesl vztah expřítelkyně

Krveprolití, jaké na Karvinsku nemá obdoby. Oslava padesátin v restauraci Sokol v Petřvaldě se v březnu tohoto roku proměnila v popravu, když do prostor restaurace vstoupil dvaačtyřicetiletý muž s pistolí v ruce. Slavícím nebyl muž neznámý, jednalo se o bývalého přítele dcery jubilanta. Ten ovšem očividně nepřišel svému bývalému skoro tchánovi popřát. Naopak, namířil na něj zbraň a bezostyšně jej zastřelil. Stejně chladně připravil o život střelec svou bývalou přítelkyni, její matku a dalšího rodinného příslušníka. Sám vrah poté namířil hlaveň pistole ke své hlavě, on jediný ale střelnému poranění hlavy hned na místě nepodlehl. Pět dní bojoval o svůj život Raif Kačar ve Fakultní nemocnici v Ostravě, svým zraněním nakonec šílený střelec podlehl.

Únosce policistů zastřelili Slováci

Na jeden případ letošního roku už naštěstí mohou havířovští policisté vzpomínat s odlehčeným svědomím. V květnu byla hlídka policistů ze Šumbarku volána k řešení banálního případu, když žena oznámila pohyb podezřelého muže na sousedním pozemku. Martin Šašinka, který v té době už žil pod novým příjmením Novák, se bránil, že je majitelem a je ochoten to dokázat na oddělení. Dobrovolně pak nastoupil do služebního vozu. Vědom si toho, že je kvůli ozbrojené loupeži v německém klenotnictví hledaným zločincem, využil příležitosti a zmocnil se policejních zbraní. Oba policisty vysadil v Horní Suché a odjel jejich autem do Karviné. Pátrání přivedlo policisty až na Slovensko, kde se Šašinka ukrýval. Při zásahu na konci července byl zastřelen.


NOVOJIČÍNSKO

Chlapce asi zabil otec

„Vražda!“ neslo se Odrami o posledním srpnovém víkendu. Tehdy v jednom z domů na tamním sídlišti našla matka po návratu z noční směny utonulého ve vaně svého ještě ne dvouletého chlapce. Toho v době nepřítomnosti hlídal jeho otec. Již od počátku obyvatelé domu hovořili o tom, že zřejmě má podíl na smrti dítěte. Podle informací Deníku se jednalo o psychicky labilního muže, který se po činu zhroutil. Policie se pustila do vyšetřování případu a 11. září zaznamenala posun. „Kriminalisté toho dne doručili příbuznému oběti usnesení o zahájení trestního stíhání pro spáchání trestného činu vraždy,“ sdělila Darina Majková ze severomoravské policie s tím, že v případě prokázání viny může soud uložit trest odnětí svobody v rozmezí 12 až 15 let. Soud v této věci se zatím neuskutečnil.

Hádka skončila bodnutím

Krvavé drama se 29. května odehrálo ve frenštátském hotelovém domě. Dvaadvacetiletý Slovák zde zabil svého známého. Osudný den spolu popíjeli, pak se pohádali. Slovák kamarádovi nalil do lahve od vodky obyčejnou vodu z vodovodu. Udělal to podle svých slov proto, že měl strach, aby se zcela opilý známý neotrávil alkoholem. Muž ale jeho „podraz“ odhalil a vrhl se na něj s nožem v ruce. Dokonce ho zranil. Slovák se v obraně chopil druhého nože a bodl. Čepel proťala tepnu a útočník zemřel. Soud nakonec rozhodl, že Slovák, původně obžalovaný ze zabití, jednal v rámci nutné obrany, a vynesl osvobozující verdikt.


OPAVSKO

Smrtící rána vyšla z kulovnice

Ranou z kulovnice, vystřelenou žárlivým mužem, zemřela v polovině letošního srpna pětadvacetiletá žena ve Vítkově. Bývalý přítel a otec jejího ročního dítěte ji střelil do hlavy. Žena ještě téhož dne v noci zemřela. Téměř ve stejné chvíli policisté jejího vraha dopadli. Podle informací, které ale policie odmítla potvrdit, budoucí vrah čekal ráno na chodbě paneláku. Z bytu vyšel nový přítel ženy. Toho údajně napadl a zatlačil zpět do jejich společného bytu. Zde pak došlo ke střelbě, po které střelec utekl. „Je to rodinná tragédie. Je dobře, že se policistům podařilo vraha chytit. Vím, že měli roční dítě, ale osobně jsem je neznal. Muž zřejmě nesnesl, že má jeho bývalá družka nového přítele, a ze žárlivosti ji zabil,“ řekl naší redakci starosta Vítkova Pavel Smolka.

Žháři unikali čtyři měsíce

Několik minut před půlnocí v sobotu 18. dubna přiběhla do nemocnice ve Vítkově sedmadvacetiletá žena s dvouletou holčičkou v náručí. Tak začal příběh malé Natálky – oběti útoku čtyř nacionalistů, kteří do domu, kde s rodiči a dalšími lidmi bydlela, vhodili zápalné lahve. Vrtulník dívku v kritickém stavu převezl do popáleninového centra v ostravské nemocnici.

Policie v srpnu zatkla 12 podezřelých z Hornobenešovska, Bruntálska a Opavska. Čtyři z nich, kteří se měli útoku přímo zúčastnit, obvinila z pokusu o vraždu. Všichni ve vazbě čekají na soud. Natálka se po několika měsících na ostravské klinice vrátila spolu s rodiči do nového domova. Přežila několik vážných zdravotních komplikací, řadu operací a transplantací kůže. Další ji ještě čekají.


OSTRAVSKO

Chlípník si vydržoval dívčí fotoharém

Ojedinělý případ kvalifikovaný jako trestný čin svádění k pohlavnímu styku začali v lednu vyšetřovat ostravští policisté. Hlavním aktérem byl sedmatřicetiletý muž z Ostravy, který si několik měsíců vydržoval dívčí fotografický harém. Školačky pro něj za patřičný finanční obnos pořizovaly snímky svých intimních partií.

Většinou se fotily mobilními telefony, které jim zvrhlík předával v nákupním centru v Ostravě-Dubině. Dívky s přístroji odcházely na toalety a po splnění „úkolu“ mu je nenápadně vracely. Zvrhlíka se podařilo dopadnout v lednu letošního roku díky náhodné svědkyni, která v marketu zahlédla podezřelého muže v doprovodu školačky. Muž byl odsouzen ke třem a půl roku žaláře.

Lupič vypadal jako mumie

S nožem v ruce přepadl banku, jako rukojmí si vzal ženu s batoletem a pod hrozbou, že jim ublíží, se zmocnil desítek tisíc korun. Zhruba takový průběh měla ojedinělá loupež, která se v listopadu odehrála v bankovní pobočce na ulici Výškovické v Ostravě-Zábřehu. Drama začalo před polednem, když do banky vstoupil muž mající na tváři obvazy. Někteří svědci později vypověděli, že zpočátku měli co dělat, aby se při pohledu na nezvyklého klienta vypadajícího jako mumie nezačali smát. Smích je ale záhy přešel. V rukou zákazníka se totiž objevil nůž. Čepel přiložil ke krku ženě držící dítě. Pokladní pak přiměl k vydání hotovosti.

Pachatel sice utekl, lupu si ale neužil. Pracovnice banky mezi bankovky stačila vložit znehodnocovací kapsli, což je v podobných situacích běžný postup.