Jelikož se Marian Hlaváč vyhýbal soudnímu projednávání svého případu, rozhodla bruntálská soudkyně ve čtvrtek 4. srpna o jeho vzetí do vazby. Ještě předtím vydala na podvodníka, který se nedostavoval k soudnímu jednání, zatykač. Znamená to, že se hlavního líčení Marian Hlaváč ve druhé polovině srpna už nepochybně zúčastní. Dovedou ho v želízkách bachaři.

Kdo je Marian Hlaváč?

Marian Hlaváč působil stoprocentně přesvědčivě, shodli se u předchozích hlavních líčení svědci a zároveň podvedení lidé z okolí Bruntálu, Andělské Hory, Meziny nebo Roudna. Podvodník Hlaváč zlákal naivní zájemce nabídkou kvalitního a laciného dřeva. Podařilo se mu napálit nejméně osmnáct zájemců o dřevo, především bukové.

Své oběti oškubal o více než tři sta tisíc korun, a dřevo dodnes neviděly. I když Hlaváče věřitelé neustále uháněli a bombardovali telefonickými urgencemi nebo mu posílali upomínky ve formě SMS, on si možnost narovnání několikasettisícových dluhů nepřipouštěl.

Jednou tvrdil, že dřevo ve vrbenském lesním závodu nemají v té kvalitě, jakou sliboval. Jindy, že mají dovolenou těžaři. Telefony nechal vyřizovat také svou sestru, která zájemcům o dřevo tvrdila, že je paní Lišková z dřevařských závodů. Žádná paní Lišková v reálu v této dřevozpracující firmě ale nikdy nepracovala.

Než by se ke svým zákazníkům či spíše obětem Marian Hlaváč postavil čelem a snažil se o zaplacení dluhů a omluvu za to, že je podvedl a tahal za nos smyšlenými historkami, raději se začal vyhýbat soudu. Poprvé souhlasil s projednáváním případu ve své nepřítomnosti, ale k dalším jednáním se už dostavovat měl.

Místo toho posílal neschopenky, i když jeho praktický lékař na přímý dotaz sdělil, že má Hlaváč pouze zarudlý krk, takže pro něj není jako pro obžalovaného žádný problém přijít k soudu vypovídat. Ještě před vydáním zatykače stačil zajít Marian Hlaváč na policii, kde podal oznámení na redaktora Deníku, který si dovolil o jeho podvodném konání a průběhu soudního jednání napsat článek.

Hlavním důvodem pro napsání článku byla snaha varovat veřejnost, aby se už Hlaváč na žádné další důvěřivé zájemce o dřevo nemohl obracet se svými nesplnitelnými nabídkami. Většinou šlo o seniory. „Akorát cigánil, ale furt nic,“ vypověděla jedna ze starších podvedených, která si při objednávce připlatila za kvalitní tvrdé dříví. Svou zálohu čtrnáct a půl tisíce korun ani dřevo dodnes neviděla.

Čtyřnásobný recidivista

Mariana Hlaváče žaloval státní zástupce zároveň za podvod s osobním automobilem Opel Astra, který si vzal na splátky, které dodnes nedoplatil. Navíc už vůz prodal muži ze Dvorců, a to bez souhlasu původního majitele. Vůz přepsal na úřadu v Rýmařově. Policistům Hlaváč při výslechu tvrdil, že neví, co za papír na úřadě podepsal a že se cítí nevinen.

Podvody, za něž je souzen páchal Marian Hlaváč přesto, že byl až do 1. dubna 2012 v režimu podmíněného odsouzení za zpronevěru, za niž ho potrestali na Okresním soudu v Olomouci. Hlaváč nevydržel, a podmínku zjevně nedodržel. Podvedeným i policii do omrzení tvrdil, že má vybrané zálohy na dřevo stále u sebe, a že je připraven je kdykoliv vrátit.

Je zajímavé, že na konkrétní, přímou žádost podvedených nebyl schopen dodnes vrátit ani korunu. O průběhu a případném výsledku soudu s podvodníkem a čtyřnásobným recidivistou Marianem Hlaváčem bude Deník i nadále informovat.