Další senior byl málem oloupen skupinou podvodníků. Jejich postup byl šablonovitě shodný s podobnými případy, pod smyšlenou záminkou se snažila skupina dostat do bytu. Naštěstí ji vyrušil soused, který přišel za seniorkou na návštěvu.

„Vše začalo v úterý 22. listopadu krátce po poledni v obci poblíž Bruntálu. Téměř devadesátiletá žena zrovna šla od autobusu a už se blížila ke svému domu, když ji oslovila neznámá žena s dotazem, zda je zdejší. Prý jde zrovna k ní odečíst údaje na vodoměru,“ popsala postup těchto podvodnic policejní mluvčí Pavla Tušková.

Pod touto záminkou požádala žena o svolení ke vstupu do bytu. Důvěřivá paní ji vpustila dál a po chvíli šla s neznámou hledat vodoměr do sklepa. Podvodnice záměrně za sebou nezavřela vstupní dveře. Na to už čekaly její společnice ukryté poblíž. Tentokrát měla seniorka velké štěstí, ženy totiž ani nestihly její byt prohledat a odnést si svůj lup. Naštěstí je úplnou náhodou vyrušil soused, který přišel ke staré paní na přátelskou návštěvu.

Všechny ženy utekly k černému vozidlu, kde na ně čekal neznámý muž a čtveřice ujela. „Žena, která požádala o vstup do obydlí, byla ve věku mezi pětatřiceti a čtyřiceti roky, vysoká asi 170 centimetrů, statné postavy, světlých krátkých vlasů. Na sobě měla hnědé oblečení, a to buď kabát nebo bundu. Mluvila česky se slovenským či maďarským přízvukem,“ popsala podvodnou pracovnici vodáren Tušková.

Její společnice byly tmavší barvy pleti, vysoké asi 155 až 160 centimetrů, černých vlasů, silnějších postav a oblečeny měly tmavé kabáty. „V souvislosti s tímto případem opět upozorňujeme starší občany, aby byli obezřetní. Pracovníci společností poskytujících plyn, elektřinu či vodu mají vždy u sebe průkazy s logem dané společnosti, na kterých je uvedeno jejich jméno, příjmení a další údaje,“ apeluje na seniory jménem policistů Tušková.

Odpočty na měřících zařízeních většinou probíhají pravidelně, ve stejném období a ve stejném měsíci. Skuteční pracovníci mají u sebe speciální přístroje či terminály se čtecím zařízením, které jim zobrazí informace o daném zákazníkovi, číslo elektroměru či plynoměru a jiné informace. Také jejich vozidlo bývá označeno firemním logem.

Pravdou ovšem zůstává, že podvodnice měly svůj čin vymyšlený v odpovídajícím čase. Koncem roku skutečně odečty probíhají.