Téměř rok zabrala policistům doslova mravenčí práce, museli důkladně shromáždit všechny informace, listiny a další poklady, které se týkaly podezřelých úvěrů, jež měl na svědomí čtyřlístek ve věkovém rozpětí osmadvacet až dvaašedesát let z Krnovska. Jak se posléze ukázalo, podezření policistů byla oprávněná.

Skupinka, tři muži a jedna žena, se dohodla a od roku 2007 až do června roku 2009 vzorně spolupracovali. „Vyhledávali a zajišťovali zájemce o uzavření úvěrů,“ informovala bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Zájemci byli zpravidla zaevidováni na úřadech práce nebo nepracovali vůbec, a tak na vidinu snadno získaných peněz bez dlouhého váhání kývli.

Potvrzení o výši z příjmu žadatele jim starost nedělala

Podvodníci jim zajistili potřebná potvrzení, která byla od základu vylhaná, o zaměstnání a výši příjmů, to aby pracovníci finančních ústavů neměli podezření, že něco není v pořádku. Plán běžel jako na drátkách, čtyřlístek neponechal nic náhodě a vždy se důkladně připravil.

„Pachatelé vybrali i příslušný finanční ústav, zajistili dopravu zájemcům nejčastěji do Ostravy, Bruntálu a Opavy a také je řádně poučili, jak mají vystupovat při žádosti o úvěr,“ popsala postup mluvčí Tušková.

Před bankéři si hráli na rodinu

Většinou jim to stejně nedalo a dělali žadatelům při vyřizování doprovod, to kdyby je něco náhodou při vyplňování žádosti zmátlo. Když bylo potřeba, hned ochotně poradili. Před zaměstnanci ústavů hráli, že jsou z rodiny žadatelů nebo hodní kamarádi.

„Celou věc měli promyšlenou dokonce tak, že jeden z pachatelů zajišťoval potvrzení fiktivního zaměstnavatele na telefonický dotaz bank,“ dodala Tušková. Odměnou jim byla omračující částka tři a půl milionu korun, skupinka za své služby vyinkasovala milion osm set tisíc korun.

Žadatele pak obvykle obalamutili různými legendami, aby se k penězům dostali. Šli na to různě, několika z nich slíbili, že jim seženou práci. Od některých si peníze půjčili údajně na vlastní podnikání, dušovali se, že se splácením úvěrů budou pomáhat.

Někteří žadatelé si je vyhledali sami

Objevilo se i pár nešťastníků, kteří se na povedenou skupinku obrátili sami s prosbou, aby jim k úvěru pomohli. Čtyřlístek pravděpodobně předcházela mezi nezaměstnanými pěkná pověst.

Skutečnost je taková, že většina úvěrů není dodnes splacena. Získané peníze si gang podvodníků rozdělil a každý je použil podle svého uvážení, někteří je například naházeli do automatů.

„Dva z pachatelů byli za obdobnou trestnou činnost v minulosti již stíháni a potrestáni. Nyní jim hrozí trest odnětí svobody až do výše tří let,“ uzavřela mluvčí Pavla Tušková.