Obžalovaný Lumír K. vypaloval a prodával nelegálně stažené kreslené pohádky ze satelitních televizí přes internetový bazar. Tak si přivydělával od jara do konce roku 2010.Velký zájem byl ze strany osmdesátky zájemců především o pohádky Mickeyho klubík, Malá princeznička, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Moji přátelé Tygr a Pú.

Lumír K. se ve čtvrtek k porušování autorských práv u bruntálského soudu přiznal, stejně jako již předtím na policii.

Způsobil větší škodu, než kolik vydělal

„Nositelům autorských práv způsobil škodu ve výši 14 917 korun,“ řekla v žalobě státní zástupkyně Veronika Tavandzi.

Přestože celková škoda dosáhla téměř patnácti tisíc korun, sám obžalovaný měl z prodeje nelegálních kopií jen 7 240 korun. DVD prodával v cenové relaci od zhruba padesáti do dvou set třiceti korun.

Nedařilo se mu

Se žalobou Lumír K. souhlasil. Nejprve stahoval dětské kreslené filmy ze satelitních televizí svým dětem.Poté je už nabízel k prodeji formou inzerátu v internetovém bazaru.Ze satelitu filmy stahoval na harddisk a poté je vypaloval na DVD. Platby za DVD si nechával posílat na svůj účet, pohádky posílal kupcům poštou.„Měl jsem dluhy, nezaplatili mi Prahu, Ostravu a Polsko,“ narážel na finanční problémy v podnikání Lumír K.Peníze získané z prodeje nelegálních nosičů použil pro potřeby své rodiny. Každá koruna byla v nesnázích dobrá.

Lapili piráta

Pirátská DVD prodával do doby, než si je objednala přes inzerát samotná Česká protipirátská unie.Pracovníkům z protipirátské unie bylo hned jasné, že jde o plagiáty. Policisté později zabavili Lumíru K. techniku, kterou filmy kopíroval, i čtyřiatřicet nelegálních filmů.Zabavovaly se ale i nahrávky, které Lumír K. prodal.O pohádkové příběhy Mickeyho, Sněhurky, Malé princezničky, Tygra a medvídka Pú přišli rovněž všichni ti, kteří je pro své děti v internetovém bazaru pořizovali.

Některým to až tak nevadilo. Někdy byla DVD funkční, jindy je přehrávače ani nenačetly.„Nedalo se to načíst, tak jsem to vyhodila,“ vypověděla už na policii jedna ze svědkyň.Lumír K. se ke všemu přiznal, a to je pro něj polehčující okolností. Nepřitěžuje mu ani jeho odsouzení za krádež z roku 2006, jelikož trest odsvědčil.

Rozsudek zatím nepadl

Státní zástupkyně Tavandzi proto navrhla trest pouze podmínečný v dolní polovině zákonné sazby.„Hlavní líčení bylo nutné odročit za účelem vyhlášení rozsudku,“ doplnil bruntálský soudce Lumír Čablík. Včera by rozsudek soudce přečíst nestihl, a to kvůli rozsáhlému počtu poškozených.