„Rostliny byly zajištěny při domovní prohlídce, dále také kolem 250 gramů sušené rostlinné hmoty a semena rostlin konopí. Obviněný je stíhán z přečinů nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a to také ve formě pokusu, nyní mu hrozí trest odnětí svobody do výše pěti let," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

CO HROZÍ PĚSTITELŮM

Devětadvacetiletý pěstitel nejspíše nebude v našem okrese jediný. Mají mít lidé, kteří si na zahrádce vysadí pár rostlinek obavy z toho, skončí ve vězení? Co se člověku, který si pěstuje konopí pro vlastní potřebu, může stát, když se na to přijde?

Tuto otázku zodpovídají policisté na svém webu policie.cz: „Pěstování konopí je posuzováno podle § 285 trestního zákoníku. Jak to bude policie řešit, záleží na mnoha okolnostech, zejména na množství vypěstovaného konopí, na obsahu účinné látky THC v rostlinách, na tom, zda je konopí pěstováno za využití speciálních postupů doma nebo zda je venku a na dalších faktorech. Soudy neakceptují skutečnost, že si obvykle pěstitel zasadí tolik rostlin, aby mu poskytly množství drogy na celý rok dopředu do další sklizně nepovažují toto množství za malé množství drogy a při větším počtu rostlin bývá podezření na to, že konopí dotyčný pěstuje z důvodu dalšího prodeje," uvádí policisté v sekci Mýty a fakta o drogách.

OBVYKLE PODMÍNĚNÉ TRESTY

V těchto případech podle vyjádření policie obvykle hrozí podmíněné tresty.

„Není běžné, že by se udělovaly nepodmíněné tresty odnětí svobody. Nicméně situace se přesto v tomto případě nedá podceňovat a mít za to, že se nemůže nic stát, protože „přece trávu kouří každý a pěstuje ji kde kdo" a že by se policie a soudy měly zabývat něčím jiným teď se zrovna zabývají touto kauzou a nedá se čekat, že to ze sympatií k vám shodí ze stolu," doporučují na webu policisté.

O léčebném účinku konopí přitom není pochyb. V nedalekém Hlučíně se například počátkem dubna otevřela specializovaná Konopná lékárna, kde si lidé mohou koupit konopnou kosmetiku a také potraviny čistě z konopí. „Snažíme se lidem nabídnout léty osvědčené produkty z konopí připravené pomocí moderních technologií. Máme tak v sortimentu základní kosmetiku pro pomoc proti kožním obtížím i přípravky pomáhající s řadou závažných onemocnění, mezi které patří například rakovina nebo neurodegenerativní choroby," uvedl majitel lékárny Jiří Stabla.

KONOPÍ JAKO LÉK

Mezi nejoblíbenější výrobky patří univerzální konopná mast, oblibě se těší konopná koupel či olej vhodný pro prevenci i pomoc s onemocněním nervové soustavy, úzkostí, depresí, migrén, nespavosti, leukémie, epilepsie či potíží s trávením.

„Všechny produkty značky Carun obsahují látku THC do 0,3 %, účinnou složkou produktů je pak zejména látka kanabidiol, která se při pravidelném používání ukázala jako velmi účinná nejen v boji s kožními obtížemi," dodal Jiří Stabla.

Obsah THC do 0,3 % je přitom klíčovým údajem, mezníkem, který odděluje pěstitele porušující zákon od těch ostatních. „Konopí lze pěstovat i doma, ale pouze do obsahu THC 0,3 procent, což je uvedeno v zákoně o návykových látkách a jedná se o tak zvané technické konopí," uvádí na svém webu policisté.

MAGICKÁ HRANICE 0,3

Pokud obsah THC překročí onu magickou hranici, nejedná se o technické konopí, a pěstitel se tudíž dopouští přestupku, pokud se jedná o malé množství, nebo trestného činu. Za malé množství se považuje rozsah do pěti rostlin.

„Šest a více rostlin pěstovaných s obsahem THC vyšším než 0,3 procent je považováno za trestný čin. A to platí pro jakékoliv pěstování, tedy i pro léčebné účely, pokud nejsem držitelem udělené licence Ministerstvem zdravotnictví ČR. Výroba návykové látky je trestným činem, bez ohledu na množství vyráběné drogy," upozorňují policisté.

V ČELE ŽEBŘÍČKU

I přes tento přísný přístup vedou Češi ve věku 15 34 let evropskou statistiku uživatelů marihuany.

Zkušenost s marihuanou má u nás podle aktuální Evropské zprávy o drogách (dále zpráva) 42 procent mladých lidí mezi patnáctým a šestnáctým rokem věku. Skutečné nebezpečí se však skrývá nejspíše jinde. V České republice bylo v roce 2014 zaznamenáno 48 smrtelných předávkování nelegálními drogami a těkavými látkami. „Počet, rozmanitost a dostupnost nových psychoaktivních látek na evropském trhu neustále roste. V roce 2015 bylo hlášeno 98 nových látek. Mladí uživatelé mohou nevědomky hrát úlohu lidských pokusných králíků u látek, jejichž potenciální zdravotní rizika jsou neznámá," uvádí v komentáři ke zprávě pracovníci odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.

DROGY LEGÁLNÍ

A drogy legální? „V roce 2014 zemřelo v důsledku předávkování alkoholem 322 lidí, což je několikanásobně víc než počet předávkování všemi nelegálními drogami dohromady. Ale kromě předávkování jsou alkohol a tabák příčinou mnohem většího počtu úmrtí, odhaduje se, že se podílejí přibližně 25 procenty na celkové úmrtnosti v České republice, což je přibližně 25 tisíc úmrtí ročně," poznamenal k české situaci vedoucí Monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády Viktor Mravčík.

GABRIELA MATHIASOVÁ