Strážníci Městské policie Krnov bývají často žádáni, aby z veřejných míst vykázali opilce, čichače toluenu nebo i uživatele jiných drog. Při jejich vyhodnocování adekvátního zásahu nehraje ani tak roli to, zda je intoxikovaný občan pod vlivem legálních, či nelegálních látek, jako to, zda někoho obtěžuje či ohrožuje, nebo zda se i v rauši dokáže chovat spořádaně.

S typickým příkladem opilce, který se chová sebedestruktivně, se krnovští strážníci setkali ve středu 27. června. O příjezd do železniční stanice Krnov požádali městskou policii zaměstnanci Českých drah, kteří uvedli, že na peroně se nachází opilý člověk, jenž neustále padá do kolejiště. Hlídka pětapadesátiletého muže z nádraží vykázala. Hned příští den strážníci na nádraží museli znovu.

Na pravděpodobně zfetovaného muže, který se motá po nákladovém nádraží a něco inhaluje, byli upozorněni krnovští strážníci ve čtvrtek 28. června.

„Na místě našli jednatřicetiletého muže, který čichal k toluenu. Jelikož s hlídkou komunikoval normálně, zraněn nebyl, nabídku pomoci odmítl, strážníkům ukázal zakoupenou jízdenku na vlak a uvedl, že za chvíli pojede domů, byl ponechán svému osudu,“ vysvětlila mluvčí krnovské radnice Dita Círová jak strážníci postupují, když si slušný spořádaný cestující s jízdenkou sešteluje centrální nervovou soustavu inhalací levných a snadno dostupných aromatických uhlovodíků.

NA ZÁCHYTKU DO OPAVY

Pokud je občan pod vlivem alkoholu pouze omámený, většinou stačí ho vykázat do míst, kde nehrozí úrazy. Něco jiného jsou ale vulgární a agresivní opilci. Na řešení takových případů policisté v okrese Bruntál nejčastěji spolupracují se záchytkou v Opavě.

Typický případ se odehrál ve Městě Albrechticích 28. června, kdy byli policisté v nočních hodinách požádáni o zákrok v bytě na ulici Nábřežní. Muž ve věku 24 olet tam napadal své rodinné příslušníky.

„Při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes čtyři promile. Muž vyhrožoval v podnapilém stavu také sebepoškozením. Policisté muže zajistili a po lékařském vyšetření převezli na záchytnou stanici do Opavy,“ popsala mluvčí policie Pavla Jiroušková jak se z albrechtického opilce stal klient opavské záchytky.

Téměř totéž se odehrálo 30. 6. také v Bruntále na Náměstí Jana Žižky. Také tento opilec ve věku 31 let si došlápl na své příbuzné.

„Muž po slovní rozepři měl fyzicky napadnout svého otce. Přivolaní policisté agresivního muže zajistili. Dechové zkouška u něj vykázala hodnoty přesahující 2,5 promile alkoholu a tak vystřízlivěl na záchytné stanici v Opavě,“ doplnila Pavla Jiroušková.

ALKOHOL NEPATŘÍ ANI ZA ŘÍDÍTKA KOLA

O tom, že občan pod vlivem alkoholu nesmí usednout za volant se učí budoucí řidiči v autoškole. Cyklisté, kteří na řízení kola žádné školení ani zkoušky nepotřebují, se nemají jak dozvědět, že alkohol na řídítka nepatří. Mnozí cyklisté spoléhají na to, že za opileckou jízdu na kole nemůžou přijít o řidičák na auto. To je sice pravda, ale mohou utrpět úraz, přijít o body a dostat pokutu. V Bruntále v neděli 1. 7. na křižovatce ulic Dr. E. Beneše, Květná a Zeyerova jel na kole cyklista ve věku 38 let, který nedal přednost Škodovce. „Došlo ke střetu, cyklista utrpěl těžká zranění nohy a byl převezen letecky do nemocnice. Dechová zkouška u cyklisty vykázala hodnoty přes dvě promile, u řidiče vozidla byla s negativním výsledkem,“ uvedla Pavla Jiroušková.

V Krnově 1. 7. polblíž zahrádkářské kolonie Hlubčické předměstí cyklistka ve věku 53 let nezvládla odbočování a upadla na vozovku. „K ošetření byla převezena do nemocnice. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili přes 1,5 promile alkoholu,“ uzavřela Pavla Jiroušková.