Jaroslav Cabalka prodává zahradní keramiku a jiné zboží v centru Bruntálu na Opletalově ulici. První nemilé překvapení mu uchystal opilec při odchodu ze sousední pivnice. Rozkopal sochu psa, kterou si prodejce cenil na tisíc korun. „Tím to všechno začalo. Potom přišli nějací chlapi, popadli mě a drželi, přitom mě nějak připravili o tašku,“ vzpomínal Jaroslav Cabalka. V tašce měl důchodce peníze, doklady, živnostenský list, ale i svačinu a termosku s čajem.

Den nato si jej jako obětního beránka vyhlédl třiadvacetiletý pijan z Opavy. „Přiběhl a něco popadl, podle mého se ani moc nerozmýšlel, co vezme,“ řekl Jaroslav Cabalka. Chmaták se sochou laně utíkal směrem ke Komenského ulici. Kolemjdoucí volali: chyťte zloděje a sám Cabalka se neohroženě vydal za svým zbožím. Muže dostihl u auta a ten po něm srnku hodil. Senior se nato vrátil zpět ke svému venkovnímu obchůdku.

„Najednou koukám, kdosi se na mě vrhne a svalí mě. A to byl zase ten chlap. Někdo musel být s ním u toho auta, o něčem se asi radili,“ uvedl napadený Calabka s tím, že pokud by se agresor nezdržel, dostihl by jej daleko před jeho obchůdkem. Z potyčky s ním vyšel Cabalka s podlitinami a rozbitou hlavou.

Doktor mu řekl, že měl štěstí, že ho nekopl do hlavy. V jeho požehnaném věku by to mohlo být i smrtelně nebezpečné. Lékař ho posílal i do nemocnice, ale to napadený odmítl, nejlépe se prý vyléčí další prací. Na pomoc seniorovi při potyčce se zlodějem vyrazili chodci. Agresora hodili na silnici a drželi mu ruce, další přivolali policisty. „Policie tu byla hned. Ten chlap mluvil, byl na ně hodně sprostý, když ho nakládali. Narvali ho do auta a odvezli,“ sdělil Cabalka.

O dvě hodiny později museli policisté k další zlodějně stejného muže znovu. Když jej poprvé po výslechu pustili, vykradl ještě kostel u rybníka v Bruntále. Při druhém zatčení mu naměřili v těle dvě promile alkoholu, proto skončil na záchytné stanici v Opavě. Jaroslav Cabalka stále nechápe, čím si takovou pozornost různých živlů vysloužil.

V životě se mu nic podobného nestalo, sám nikdy nikomu neuškodil. Je to nejhorší zážitek jeho života. „Nikdy mi žádný nic neudělal, ani facku mi nedal. A teď mě chlap strhne k zemi a začne mě kopat. Přitom jsem nezavdal nikomu příčinu a nikomu nikdy neublížil. Proč zrovna já? Jaký byl důvod?“ nechápe dodnes senior, kterému nedají osudové dva dny spát. Dokonce uvažoval, že by za vším mohla být i konkurence.