Obžalovaný Mojmír P. je ohrožen až pětiletou trestní sazbou. I když má zesláblý zrak a na každém oku má skla brýlí se čtyřmi dioptriemi, od roku 1975, kdy získal řidičský průkaz, až do srážky s cyklistou nikdy neboural.

Senior zmařil hlavní líčení

Svědci přijeli a přišli k soudu zbytečně, obžalovaný si popletl termín soudního projednávání případu. „Bude důrazně upozorněn, že zmařil hlavní líčení. Pokud by se podobné jednání opakovalo i příště, musí počítat se sankcí," řekl bruntálský soudce Lumír Čablík a odročil hlavní líčení na konec srpna. „Kvůli zajištění přítomnosti obžalovaného a také pro výslech dalších svědků," doplnil soudce Čablík.

Mezi svědky nechyběli rodinný příslušník usmrceného cyklisty, zástupce všech pozůstalých, tehdejší dopravní policista ani znalec z oboru silniční dopravy Lubomír Hampl. Například znalec přijel k soudu až ze Zábřehu. „Vzhledem k místu bydliště obžalovaného je nereálné, aby se stihl k hlavnímu líčení dostavit," uvedl Čablík. Nato podotkl, že se kvůli postoji obžalovaného k hlavnímu líčení zvýšily náklady řízení.

Co se stalo u Liptaně

K nehodě, která vyústila v tragédii, došlo vloni 17. září zrána. Tehdy v osudný den projížděl senior Mojmír P. ve vypůjčeném automobilu silnicí z Liptaně do Třemešné.

Jak vypověděl obžalovaný starobní důchodce při prvním hlavním líčení, byla prý tma, oslnil ho řidič protijedoucího automobilu a to byl důvod, proč on ve svém jízdním pruhu přehlédl neosvětleného cyklistu. „Nestačil jsem zabrzdit. Zahlédl jsem ho až když už byl těsně před autem," pronesl v soudní síni obžalovaný.

Znalce Hampla si soud předvolal jako svědka proto, aby se pokusil vysvětlit některé nejasnosti, které případ od začátku jeho projednávání provázejí. Senior například tvrdil, že byla v den jeho střetu s cyklistou tma doslova černočerná. Jedna z pozůstalých po usmrceném cyklistovi jela na šest hodin ráno do práce do Města Albrechtic. Místem nehody musela projíždět někdy okolo 5.45 nebo 5.50 hodin. Žádnou havárii nezpozorovala, přestože už pomalu svítalo.