Zneužívat měl Vladimír H. nezletilou vnučku od září 1995 do května 2001 v krnovském bytě a také v rodinném domku v obci u Vrbna pod Pradědem.

Vnučku, o kterou měl se svou tehdejší manželkou pečovat, podle státní zástupkyně Aleny Pavlákové osahával, kupoval jí erotické spodní prádlo, a v něm holčičku natáčel na kameru v lascivních pózách, pouštěl jí pornofilmy a u toho se ukájel.

Matka prý ovlivnila svědkyně

První hlavní líčení proběhlo 17. října, a v pondělí 12. prosince při opakovaném řízení tvrdila soudu současná přítelkyně Vladimíra H., že matka poškozené dívky ovlivňovala na chodbě před jednací místností svědkyně.

„Pořád jim tam něco našeptávala. Všimla jsem si, jak jim zdůrazňuje, co mají vypovídat,“ prohlásila svědkyně. Děvčata prý takto nabádala k účelové výpovědi. V podobném duchu hovořil i syn obžalovaného.

„Chodila od jedné svědkyně ke druhé, pořád se tam domlouvaly. Byly zmanipulovány ze strany matky,“ uvedl syn. Družka a syn Vladimíra H. přitom nahlásili údajné ovlivňování svědkyň prostřednictvím advokáta soudu až 7. prosince, a ne v den, kdy se mělo udát. „Neuvědomil jsem si, že to je podstatné,“ sdělil soudu syn.

Advokát Vladimíra H. navíc navrhl, aby soud nechal vypracovat detailnější znalecké posudky na jeho klienta. „Stávající posudky byly velice podrobné, jejich závěry logicky zdůvodněny,“ považoval posudky znalců Blanky Špíškové a Zuzany Švihálkové z Brna za dostatečné bruntálský soudce Lumír Čablík. Obhajoba si podle soudce může v případě potřeby nechat vypracovat svůj vlastní posudek, avšak na své vlastní náklady.

Lumír Čablík jednání odročil na únorový termín pro konfrontaci družky a syna obžalovaného s matkou poškozené dívky. Dále se soud probere dalším obviněním z pohlavního zneužívání ve stejné rodině před mnoha lety. Vladimír H. si stále stojí za svým: obvinění je proti němu vykonstruované, a šlo jen o mstu jeho bývalé manželky, kterou přestal po rozvodu živit. A právě ta je babičkou údajně zneužitého děvčete.

Co se mělo dívkám stát

Nevlastní vnučka u soudu během prvního přelíčení vzpomínala, jak ji poprvé svlékl dědeček do naha a sahal jí mezi nohy v době, kdy byla jen v první třídě.

Svlékat měl děda také sebe, a dívenku nutit, aby mu sahala na přirození. Nechutné chování dědečka mělo trvat až do šesté třídy, kdy se dívka s maminkou odstěhovala mimo náš region. „Nutil mě, abych ho uspokojila rukou nebo ústy,“ neudržela slzy dívka. To se dělo i třikrát do týdne.

Vladimíra H. nařkla z obtěžování i nevlastní neteř z Čech. Prý s ní zajel autem do lesa, a měl se jí ptát, „zda by to nechtěla vyzkoušet s ním“. Bylo jí to nepříjemné. Také na kamarádku z obce u Vrbna měl Vladimír H. „něco zkoušet“. Zatáhnout ji měl do garáže, a osahávat. První útok obžalovaný odmítl, a druhému se jen vysmál. Dívka se mu prý sama nabízela a on ji odmítl. Zopakoval, že obvinění rodina vykonstruovala proto, že jí utnul přívod peněz.