O dceru své družky se Josef M. pokusil v době, kdy o ni spolu s její matkou pečoval. Svou roli náhradního otce evidentně nezvládnul.

Došlo to tak daleko, že ho za pohlavní zneužívání nezletilé dívky potrestali u Okresního soudu v Bruntále dvěma lety vězení s podmíněným tříletým odkladem. K mravnímu deliktu se měl podle verdiktu soudu uchýlit na Krnovsku.

Prý nic neudělal

Tehdy se v nočních hodinách vydal k posteli v dětské ložnici, v níž spala jeho nevlastní třináctiletá dcera. Vlezl k ní nahý pod peřinu a hladil ji po celém těle. Dívka se bránila, a to snad povedeného otčíma ještě povzbuzovalo. Podle žaloby hlasitě dýchal a vzdychal, přestal až ve chvíli, kdy se holčička úmyslně zřítila z postýlky, aby vzniklým hlukem vzbudila nic netušící matku, spící ve vedlejším pokoji.

Josef M. popřel, že by se jakkoliv děvčátka dotknul. Tvrdil, že si na něj všechno vymyslela, jen aby se ho zbavila. Tomu zřejmě uvěřila i družka odsouzeného, která odmítla k případu vypovídat a i nadále s Josefem M. zůstává v partnerském vztahu. I když se jí před dvěma lety dcera svěřila, že ji otčím osahával po těle.

Zřejmě nejhůř je na tom psychicky právě dcera, která skončila později v dětském domově, protože údajně nechtěla poslouchat. Znalecký posudek z oboru psychiatrie a psychologie holčičky nezjistil bájivou lhavost, ani sklony k manipulaci s fakty. Podle posudku nemá sklony k záměrnému zkreslování skutečnosti.

Soud muži neuvěřil

Po odchodu z rodiny začala mít sebepoškozovací tendence, měla zdravotní obtíže a také tíhla k návykovým látkám. To vše svědčí podle vyjádření psychiatrů o tom, že se těžce vyrovnává s postojem rodiny k celé události.

I proto soud Josefu M. nakonec neuvěřil a dospěl k závěru, že se pohlavního zneužívání třináctileté dívky dopustil . „Je vinen, že osobu mladší než patnáct let jiným způsobem pohlavně zneužil a spáchal tento čin na osobě svěřené jeho dozoru, zneužívaje její závislosti,“ konstatovala v rozsudku soudkyně Jana Janečková.

Obhajobu Josefa M. hodnotil soud jako čistě účelovou. Naopak věrohodnou byla pro soud výpověď zneužité školačky, kterou navíc podpořily znalecké posudky.

„Obžalovaný po objektivní i subjektivní stránce svým jednáním naplnil znaky trestného činu pohlavního zneužívání, neboť hladil po holém těle nezletilou dceru své družky, přičemž toto jednání činil za účelem pohlavního uspokojení,“ konstatovala soudkyně Janečková. Obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu pro odvolání proti podmíněnému odsouzení, případ se tedy přesouvá k ostravskému soudu.