Krádeže aut

Velkým problémem se ukázaly v prvním čtvrtletí loňského roku krádeže motorových vozidel a vloupání do automobilů na Bruntálsku. Loni v polovině roku to byla pro motoristy doslova noční můra.

Místní kriminalisté se dostali tomu lumpovi, který vozidla kradl, záhy na stopu. „Získali tolik důkazů, že muže obvinili hned z patnácti případů vloupání do motorových vozidel a také krádeží automobilů," potvrdila bruntálská policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Dalším specifickým případem je mladá teprve jednadvacetiletá matka z Vrbna pod Pradědem, která zásobovala tvrdými drogami narkomany nejen ve svém městě, ale i v jeho okolí, a také v Bruntále.

„Co se týká této trestné činnosti v bruntálském okresu, za minulý rok jsme v osmašedesáti případech stíhali za výrobu či distribuci drog třiašedesát pachatelů, z toho třicet čtyři recidivistů, dva mladistvé, osm žen a také jsme řešili takové případy i u dvou nezletilých," uvedla Pavla Jiroušková.

Bruntál a Ostrava přitom patří v objasněnosti drogových kauz k vůbec nejlepším v kraji.

Útok nožem

Dokonce došlo vloni i k útoku na policistku v bruntálské restauraci v centru města. Útočnice jí šla po krku nožem. Dva muže, kteří přispěchali na pomoc, ocenil krajský policejní ředitel. Mezi zajímavější případy patří ten z Krnova. Sotva se jednačtyřicetiletý recidivista vrátil z výkonu trestu, začal krást jízdní kola i vařit pervitin.

Při prohlídce mužova příbytku zajistili policisté chemikálie k výrobě drog, část varny a písemnosti, popisující výrobu pervitinu. Ten recidivista vyráběl a poskytoval dalším narkomanům. Co se týká jízdních kol, ke krádežím si muž brával na pomoc i některé další kumpány.

Střelba na ulici

V Krnově se dokonce vloni i střílelo, a je jen shodou náhod, že některou z kulek „nekoupil" některý z náhodných chodců po tamním sídlišti. Střelec pálil do automobilů, omítek i oken panelového domu a pak si pro něj přišla zásahová jednotka.

Při prohlídce garáže a bytu se našly různé zbraně: revolver, kulovnice, znehodnocený samopal a střelivo. Událost se odehrála v ulici E. Hakena.

Nelegální kuřivo

Bez zajímavosti není ani případ z Dvorců u Bruntálu, při němž skupinka prodávala nekolkovaný tabák a cigarety. Bruntálští hospodářští kriminalisté obvinili čtyři osoby, které nelegální cigarety bez kolků a tabák skladovaly všude po svých domech, a které prodaly obvykle svým známým.

„Při domovních prohlídkách policisté zajistili čtyřiaosmdesát kilo řezaného tabáku, přes 9 500 cigaret a věci sloužící k následnému prodeji," dodala policejní mluvčí.

Policisté z bruntálského okresu pod novým velitelem plukovníkem Radovanem Krygelem mají pro rok 2015 stanoveny čtyři hlavní priority: bezpečnost chodců, dále potírání drogové kriminality, drobné kriminality a zajišťování výnosů z trestné činnosti.