Podle neoficiálních čísel letos na severomoravských silnicích zahynulo 74 lidí. Loni jich za stejné období bylo o 11 méně. V počtu nehod je ale situace opačná. Loni policisté napočítali více než 16.200, letos 13.100. Jiří Zlý ze severomoravské dopravní policie ČTK řekl, že se na tomto trendu výrazně podepsala dopravní situace ve velkých městech. "Vysoký nárůst obětí nehod jsme zaznamenali v Ostravě, Olomouci a v Přerově. Ostatní okresy jsou na nule nebo dokonce tam mrtvých ubylo," vysvětlil.
Nižší celkový počet kolizí by pak podle něj mohl souviset i s vyšší hranicí způsobené škody. "V současné době se nemusí policie volat k nehodám se škodou do 50 000 korun, což je docela velká suma. V tuto chvíli proto nejsme schopni říct, jak se to odrazilo na statistice. Vědět by to mohly pojišťovny," doplnil Zlý. Připustil, že od zavedení bodového systému sám očekával větší efekt. "Možná výsledky budeme za rok hodnotit jinak. Nyní jsem ale trochu zklamaný. Agresivita mezi řidiči je stále velká. Pokud bychom jako měřítko vzali jen statistiku dopravních nehod, tak efekt bodového systému nebyl příliš velký," řekl.
Asi nejtragičtějším dnem letošního roku na severu Moravy byl 11. březen. Při dvou ranních nehodách tehdy na Opavsku a Karvinsku zemřelo pět lidí. Čtyři mladí lidé zahynuli v Hradci nad Moravicí - Kajlovci na Opavsku po nárazu auta do stromu. V Chotěbuzi mezi Karvinou a Českým Těšínem zase nepřežil střet s autem motocyklista na mopedu.
V únoru nepřežil nehodu mikrobusu ve Valšově na Bruntálsku šestatřicetiletý otec dvou dětí. Pět dalších pasažérů z devítičlenné posádky utrpělo zranění. Muži cestovali společně do práce.