Nejen se dřevem Marian Hlaváč podváděl. V jednom případě si vzal na splátky automobil, za nějž dodnes dluží osmnáct tisíc korun. S doplatkem předchozí majitel vozu Opel Astra počítat nemůže, tak jako podvedení zájemci o kvalitní tvrdé dřevo, které Marian Hlaváč vloni uvedl v omyl v Andělské Hoře, ale i Mezině nebo Roudně.

Hlaváč auto, které mu ještě neříkalo pane, prodal muži ze Dvorců. Spolu vůz přepsali v Rýmařově, ale Hlaváč tvrdí, že ani neví, co na úřadě vlastně podepsal. O přepisu prý nevěděl.

Jak to bylo se dřevem

Ošálit se povedlo mezi loňským březnem a červencem Marianu Hlaváčovi osmnáct zájemců o především bukové dřevo. Kvůli všem zmíněným podvodům měl předstoupit ve čtvrtek 28. dubna před bruntálský soud, souhlasil však s projednáváním případu ve své nepřítomnosti. Podvádět se dřevem měl nejprve jako osoba samostatně výdělečně činná, ale i poté, co přišel o živnostenské oprávnění. Sliboval dřevo, bral od lidí zálohy, ale až na výjimky topivo nedodal a zájemcům dluží dodnes vybrané peníze.

Když dříví nedodal a odběratelé ho telefonicky uháněli, měl v rukávu celou řadu výmluv. Jednou tvrdil, že dřevo ve vrbenském lesním závodu nemají v té kvalitě, jakou sliboval. Jindy, že mají dovolenou lesní dělníci, těžaři. Nebo zase neměl vhodný nákladní automobil. Nechal za sebe chlácholit odběratele svou sestru, která se měla vydávat za paní Liškovou z lesních závodů. Žádná taková ale nikdy neexistovala.

„Možná to byla moje sestra Marta,“ připustil v přípravném řízení na policii Marian Hlaváč. Na důvěřivcích si měl přilepšit o více než tři sta tisíc korun. „Slyšela jsem, že podniká se dřevem pořád, pod jinou firmou,“ upozornila soud jedna z osmnácti oklamaných svědkyň z Andělské Hory. Hlaváč vždy uváděl, že vybrané peníze na dřevo má stále u sebe, a že jsou jeho klienti zbytečně netrpěliví. Budil důvěru, a tak této pohádce mnozí dlouho věřili.

„Chci jen zpátky své peníze, nevím, proč Hlaváč k soudu nepřišel a nevyplatil nás, když říká, že má peníze u sebe,“ nevěří už podvodníkovi další svědkyně. Od ní Hlaváč inkasoval dvacet tisíc korun. „Vzal peníze a odjel. Od té doby jsem ho neviděla. Akorát psal, že by mě rozhodně nezklamal a že prosí o strpení,“ popsala svědkyně z Meziny. I když chtěla od smluv odstoupit, neměla šanci. „Jako by neexistoval,“ dodala.

Někteří část dřeva dostali

Mezi množstvím klientů, kteří se dřeva nikdy nedočkali, našli i výjimky. Tito šťastlivci sice také přišli kvůli Hlaváčovým podvodům o peníze, ale část dřeva nakonec přece jen získali. Muži, jemuž sliboval za třicet tisíc korun dodávku šedesáti metrů bukového dříví dodal dříví sedmnáct metrů. „Zbývající část v hodnotě 21 150 korun dosud nedodal a peníze nevrátil,“ konstatovala státní zástupkyně Petra Horáková.

I tomuto muži Hlaváč a údajná paní Lišková neustále volali a chlácholili ho. „Přivezl fůru, vyklopil a říkal: ať máte něco k řezání. Tím posílil mou důvěru,“ krčil rameny svědek z Andělské Hory.

Hlaváč podle většiny oklamaných působil více než důvěryhodně. Sem tam někomu dřevo skutečně přivezl na zahradu, byla to však pouze finta, jak nalákat k objednávce i další sousedy z vesnic či města.

„Akorát cigánil, ale furt nic,“ prohlásila svědkyně, která si objednala tvrdé, kvalitní dříví za čtrnáct a půl tisíce korun. To bylo naposledy, co viděla peníze, i samotného podvodníka Hlaváče. Odročené hlavní líčení pokračuje za necelé dva měsíce. Obhájce Mariana Hlaváče si tentokrát přál osobní účast svého klienta.