Muži stanuli před soudem v Krnově pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a neoprávněného držení platební karty. S poškozeným lékařem se měli spřátelit v říjnu 2006, kdy procházel těžkou životní krizí. Lékař oslovil staršího z obžalovaných a spřátelil se s ním. Pár dní spolu popíjeli a povídali si o těžkých osudech, které je potkaly. Lékař poté poprosil tohoto muže o zprostředkování informací o možném ohrožení jeho dcery, která se i s matkou odstěhovala mimo Krnov. Za tuto službu muži daroval přes sto tisíc korun.

„Tuto částku po obžalovaném nechci, přestože mi řekl jen to, že je dcera v pořádku. Byla to moje hloupost a do budoucna se s ní poučím,“ řekl před soudem jako svědek a poškozený v jedné osobě. Devětadvacetiletý muž si na zjištění informací pozval mladšího kamaráda, který se s lékařem také spřátelil. Muži spolu dále popíjeli a lékař často během pití usínal. Podle státní zástupkyně toho oba muži zneužili. Z bytu lékaře měli odnést zlato, sbírku vzácných hodinek, nože i lovecké dýky a také pistoli a revolver. Lékař si po několika dnech alkoholového opojení uvědomil, že tato cesta nikam nevede. Ve střízlivém stavu zjistil, že mu chybí věci za sto jedenatřicet tisíc korun.

„Muže jsem telefonicky kontaktoval a řekl jim, že budu celou věc hlásit, protože kromě zlata mi chybí i zbraně, a to není žádná sranda,“ dodal poškozený muž, který byl v tu dobu u své maminky. Tehdy se dorazili oba obžalovaní a slibovali, že vše vrátí. Pistole druhý den v bytě poškozeného nenašel dle jeho výpovědi ani policista. O den později už policista zbraně v bytě našel, ale na jiných místech, než byly původně uschovány. Starší z obžalovaných, který již byl v minulosti trestaný, tvrdí před soudem, že on z bytu lékaře nic nevzal a jen od něj dostal na památku nůž. Ve své výpovědi na policii se ale ke krádeži přiznal. Rozpory mezi současným tvrzením a výpovědí do policejního protokolu vysvětluje tím, že byl policisty k doznání donucen.

„Dostával jsem během zadržení i výslechu rány. Pořád mluvili o zbraních, ale já jsem o ničem nevěděl. Ani jsem nevěděl proč tam jsem. Až večer po několika hodinách jsem se dozvěděl, že jsem byl obviněn,“ popsal svůj výslech obžalovaný. Mladší z dvojice, který nebyl v minulosti soudě trestaný se ke krádeži cenností doznal a také uvedl, že byl fyzicky napaden ze strany policistů. Toto závažné obvinění policistů spolu s nutností vyslechnout další svědky bylo důvodem, aby samosoudce případ odročil na červen.