Policii byl 20. srpna nahlášen nález munice v oboře u Dívčího Hradu. Policisté z obvodního oddělení Město Albrechtice přivolali pyrotechnika z expozitury Frýdek Místek, který poznal, že se jedná o ruční granát F-1 a dvě dělostřelecké miny ráže 82 mm. „Munici, která pocházela z války, převzal k bezpečné likvidaci. „V příhraničí podobné případy nejsou ojedinělé a je zapotřebí připomenout, že nejen při nálezu munice, ale i v případě podezření, že se o munici může jednat, je nutné chovat se velmi obezřetně a neprodleně přivolat policisty,“ komentovala případ policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Pro zemědělce na Osoblažsku jsou rezavé výbušniny na čerstvě pooraném poli tak běžné, že z nich ztratili respekt. Nad nálezy vzpomínají, kdy podobný typ munice vyorali naposledy a tipují, zda tu rezavou hroudu zanechala sovětská nebo německá armáda, a zda sem byla svržena, odpálena nebo ji tu vojáci jen tak zapomněli.

„Dnes se s tím dělají hrozné ciráty. Když jsem pracoval pro Státní statky, normálně jsme ty vyorané bomby na konci šichty nosili k vedoucímu do kanceláře. Pak ale policisté dostali instrukce, že nález musí zůstat na místě a kromě pyrotechnika s municí nikdo nesmí hýbat. Zemědělci ale potřebovali pracovat, a ne čekat na pyrotechniky. Chlapi v hospodě vzpomínají na kamaráda traktoristu, který bombu iniciativně dovezl až na policejní služebnu. Policajti ho ale ukecali, ať ji v tichosti zaveze zpátky na pole, jinak z toho bude průšvih,“ vyprávěl jeden z pamětníků historky o bombách na Osoblažsku.

Nové autobusy na plyn nasadí nový dopravce v září na linku z Ostravy přes Opavu a Bruntál do Šumperku. Dosavadní dopravce Arriva ke konci srpna provoz ztrátové linky ukončí.
Autobusovou linku přebírá ČSAD Vsetín