Představa, kterou si vysnil napůl zpitý muž bez domova, zůstala 31. října nenaplněna. Začalo to odpoledne, kdy se vydal spolu s kumpánem Františkem G. s taškami naplněnými kovovým odpadem do sběrny v západní zóně. Odpad muži společně vytahali z kontejnerů po městě.

„Pojď, podíváme se ještě dozadu, jestli nemůžeme něco přibrat, ať víc utržíme,“ vyzval Miroslav Kučerák svého druha cestou do sběrných surovin. Vtom spatřili na jednom ze soukromých objektů v ulici U Stadionu starou rozvodovou skříň.

Když posléze obloženi taškami a sekyrou odsekanou skříní vyšli do sběrny, cestu jim vozem přehradili městští policisté. Do západní zóny je přivolali terénní pracovníci s tím, že tam někdo krade. Strážníci ukradenou skříň i tašky alkoholu lačným bezdomovcům zabavili.

Klidně střel, půjdeš sedět

František G. byl pokorný. Hlídce podepsal protokol o odebrání věci a smířil se s ujištěním, že o zabaveném lupu rozhodne správní orgán. Miroslav Kučerák papír z ruky kumpána vyrval a zahodil. „Byl jsem rozčilený. Úplně totálně vytočený,“ vypověděl 21. prosince u okresního soudu Miroslav Kučerák.

Nedal si říct, odmítl se legitimovat, pokud mu hlídka nevrátí jeho tašky, a naštvaně odcházel. Když ho vyzývali strážníci k návratu, otočil se, rychle sáhnul za pas. „Kolega křikl: pozor, něco vytahuje, aby to nebyla zbraň,“ vzpomínal na událost jeden ze zasahujících strážníků. Najednou měl Miroslav Kučerák v ruce sekeru. Zvedl ji nad hlavu a spěchal zpátky k hlídce.

Strážníci tasili služební zbraně, na střelbu však nakonec nedošlo. „Řval, ať klidně střelím, že půjdu sedět za vraždu. A že nás všechny pozabíjí,“ uvedl zasahující strážník. Kučerák máchající sekyrou nad hlavou udělal směrem k tříčlenné hlídce dva, tři výpady, než se ho jednomu ze zasahujících podařilo povalit na zem, a odzbrojit.

„Nemohl pochopit, že z cizího pozemku nic brát nesmí. A že ani věci z kontejnerů mu nepatří. Opakoval stále, že to jsme my, kdo ho okradli,“ popisoval soudu další městský policista.

Opět skončil za mřížemi

Dvaadvacetkrát trestaného Miroslava Kučeráka potrestal 21. prosince soud po třiadvacáté. Opět za krádež, navíc za pokus zločinu násilí proti úřední osobě. Ve věznici s ostrahou stráví Kučerák následujícího dva a půl roku, pokud se proti rozsudku neodvolá.

Co je nejsmutnější, incident vznikl kvůli rozvodné skříni v hodnotě jednadvaceti korun. Banální přestupek vyústil nakonec v závažnější trestný čin, v útok na městské policisty. O přestupek se v případě Kučeráka nejednalo, protože kradl i v průběhu předchozích tří let.

Z vězení se naposledy vrátil vloni 17. dubna. „Zbraň použil způsobem, odporujícím zákonu. Je jedno, zda jsem nezaměstnaný, nebo soudce, pokyny úřední osoby se musí poslouchat,“ konstatovala po vyhlášení rozsudku bruntálská soudkyně Vladimíra Kikerlová.