Devětatřicetileté ženě se podařilo v Bruntále narazit na dva „hejly“, které obrala o majetek. V prvním případě okradla muže v bytě Na Nábřeží, ve druhém na Jesenické ulici. Za obě krádeže ji bruntálský soud potrestal třemi sty hodinami obecně prospěšných prací. Náhradu škody okradení muži snad i ze studu nepožadovali.

Do bytu pozval Olgu Gabčovou invalidní důchodce vloni 3. prosince okolo 20.30 hodin. Ženě dal peníze a poslal ji do obchodu pro kuřivo a vodku. Když se déle nevracela, zavolal policii. Bál se, že pozvaná dáma zmizela i s penězi. Vtom se ale Olga Gabčová jakoby nic vrátila do bytu, proto policisté zas odjeli. „Pili jsme vodku, a ona mi asi prohrabala tašku. Na druhý den jsem tašku našel prošacovanou na toaletě,“ vypověděl důchodce.

Straka Gabčová sebrala nemajetnému důchodci vše, co měl. Obrala ho o čtyři sta korun ležících na botníku a také o deodorant a šampon z koupelny. Poté byt nepozorovaně opustila. „Když mi rupne v hlavě, nevím, co dělám. Co jsem udělala, to jsem udělala,“ přiznala se před soudem k okradení invalidy Gabčová. Neokrádat hosty hospod vydržela do 21. prosince, kdy si zřejmě chtěla přivydělat neobvyklým způsobem na vánoční dárky.

Pan domácí upadl do spánku

U invalidního důchodce si Gabčová moc nepomohla. V herně na Jesenické ulici proto oslovila dalšího, o něco mladšího muže. V herně si dala dvojice vodku a kávu, nato se odebrala do bytu v nedalekém panelovém domě. Jen co přišli, muž padl do hlubokého spánku. „Vlastně ani nevím, co se dělo. Chtěla, abych si dal kafe, které ani jinak nepiji. Mezitím jsem byl i na záchodě,“ uvedl svědek, který myslel, že mu do kávy Gabčová nasypala prášky na spaní.

Obžalovaná odmítla, že by muže uspala. Tuto možnost vyloučil zároveň posudek soudního znalce z oboru zdravotnictví a toxikologie Petra Ondry. V krvi neměl svědek vůbec žádné drogy, vyjma kofeinu a nikotinu.

„Žádné ovlivnění léčivy či drogami tam nebylo,“ shrnul závěry znaleckého posudku soudce Lumír Čablík. Jen co se svědek probudil, nestačil se divit. Byl tu Gabčová kompletně vybílila. Odnesla si tři mobilní telefony, sadu nových nerezových příborů, plynovou pistoli, elektronický diktafon, dalekohled i hodinky, které dostal darem.

Z peněženky muži zlodějka vybrala tři tisíc korun a poté i s lupem odešla. „Pili jsme víno. Tvrdě usnul, říkala jsem si, že něco vezmu a byt jsem prohledala,“ i tentokrát se přiznala recidivistka Gabčová. Po krádeži prošla hospody, lup rozprodala a peníze utratila.

Recidivistka nevrátí nic

Ani jeden z okradených mužů po Gabčové nepožadoval náhradu škody. „Nevrátilo se mi nic a ani nepočítám, že by se mi kdy mělo ještě něco vrátit,“ smířil se s realitou svědek z Jesenické ulice. Gabčová je totiž bez zaměstnání, těžko by z ní kdo dostal korunu. Sama nemá nic. Navíc v době, kdy kradla, byla v až do letošního 24. června podmínce za další krádež.

Olgu Gabčovou odsoudili za trestnou činnost už po šesté. Většinou pykala za krádeže, ale i za podvod. V roce 2008 trestal bruntálský soud Gabčovou za to, že se přitočila k invalidnímu důchodci o francouzských holích, a ze zadní kapsy kalhot mu ukradla tři tisíce korun.

Přes to, že k ní byl tentokrát soud co se týče trestu shovívavý, a místo do vězení ji poslal na obecně prospěšné práce, chovala se Gabčová během jednání jako pominutá. Chrlila nadávky a hrozby, proto ji během vyhlášení rozsudku musela hlídat justiční stráž. Nakonec se omluvila a zároveň se vzdala práva na odvolání proti rozsudku. Žalobce si nechal lhůtu na odvolání.