Tesař a klempíř Ihor Mykolaychuk z ukrajinského Rivne žil v České republice od roku 2007. A aby nebyl v zemi nelegálně, pořídil si ve stejném roce od neznámého padělatele falešné doklady znějící na jméno Tomáše Hlinky ze Slovenska s platností do 29. října 2013.

Na doklad nechal chytře umístit vlastní podobiznu, a prokazoval se jím. K tomu si Mykolaychuk pro jistotu pořídil také řidičský průkaz. Tentokrát sice na své jméno, nicméně opět falešný. Doklady nosil u sebe, a když bylo třeba, úmyslně je vydával za pravé. Všechno prasklo ve chvíli, kdy Ukrajince zastavila coby řidiče vozu Renault Megan policejní hlídka ve Staroměstské ulici v Bruntále.

Nejenže strážci zákona přišli na to, že se vydává za někoho jiného, navíc zjistili, že v jeho těle koluje 1,21 promile alkoholu. Po půlhodině měl v dechu Ukrajinec ještě 1,10 promile. Ihor Mykolaychuk musel coby obžalovaný z padělání a pozměňování veřejné listiny a také za ohrožení pod vlivem návykové látky před Okresní soud v Bruntále. Trestní příkaz vydala 16. srpna samosoudkyně Jana Janečková.

„Opatřil si padělanou veřejnou listinu a přechovával ji v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé,“ řekla Deníku bruntálská soudkyně Jana Janečková. Co se týká řízení pod vlivem alkoholu, podle slov soudkyně vykonával Ihor Mykolaychuk ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, činnost, při které by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku.

„V současné chvíli je cizinec ve vyhošťovací vazbě a čeká na vyhotovení dokladů, aby ho mohli vyhostit,“ sdělila soudkyně Janečková.

Na Ukrajinu nechtěl

V České republice by se neměl Ukrajinec ukázal celých pět let, na takovou dobu byl ze země vyhoštěn. Stihl jej zároveň dvouletý trest zákazu řízení jakýchkoliv motorových vozidel, a též roční trest odnětí svobody, avšak ještě s podmíněným, dvouletým odkladem.

„Obviněného stihl také trest propadnutí věci, falešného řidičského a občanského průkazu,“ doplnila soudkyně. Do rodné země se Ukrajinci nechtělo. Tvrdil, že se bojí pomsty tamní mafie. To si měl ale lépe rozmyslet, než se vydával za jiného a jezdil opilý.