"Následky byly horší přesto, že dopravních nehod bylo téměř o tři tisíce méně. Nejvíce se na nehodách podílejí pochopitelně řidiči motorových vozidel. Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy (68 proc.), tedy jízda po nesprávné straně komunikace, nevěnování se řízení vozidla, nedodržení bezpečné vzdálenosti, bezohledná a agresivní jízda, chyby při udávání směr jízdy, nezvládnutí vozidla, ohrožení chodce na přechodu. V jejich důsledku na severomoravských silnicích přišlo o život 17 osob," uvedla mluvčí.

Přestože nepřiměřená rychlost se na celkovém počtu podílí pouze necelými čtrnácti procenty, na silnicích severomoravského kraje zahynulo 37 osob. Dopravní policisté severomoravské policejní správy se podle mluvčí v prvním pololetí letošního roku zapojili do jedenácti celorepublikových dopravně bezpečnostních akcí. V jednotlivých okresích se jich uskutečnilo dalších patnáct. Zjistili téměř pět tisíc přestupků.

"Dlouhodobě neutěšený stav na našich silnicích nutí dopravní policisty k přijímání opatření ke zlepšení situace. Mimo jiné zvyšují počty měření rychlosti mobilními radary se záznamovým zařízením a zintenzivňují měření rychlosti mobilními radary za jízdy. Měření rychlosti je zaměřováno na místa častých dopravních nehod, způsobených překračováním limitů povolené rychlosti a agresivní jízdou," tvrdí mluvčí s tím, že dopravně bezpečnostní akce na kontrolu zjišťování alkoholu a jiných návykových látek u řidičů motorových vozidel a cyklistů jsou a budou situovány do víkendového provozu a noční doby. Analýzy dokazují, že právě v této době řidiči usedají za volanty svých aut po požití alkoholu.