Když na počátku roku udeřily silné mrazy, všichni v Krnově měli strach o lidi bez střechy nad hlavou. Armáda spásy, strážníci i lidská solidarita pomáhala bezdomovcům přežít. Na ulici v té době nikdo nezemřel.

Ovšem o prodlouženém víkendu byli zdejší strážníci a policisté přivoláni hned ke dvěma mrtvým bezdomovcům na ulici. Jeden z nich si přijel do Krnova pro smrt až z Hlučínska. Hrůzný nález učinil pejskař, který šel v neděli ráno na procházku. „Na nehybného nahého muže narazil za budovou finančního úřadu v Albrechtické ulici. Okamžitě zavolal na městskou policii,“ udala podrobnosti mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Strážníci zjistili, že muž má stažené kalhoty, nejeví známky života a tělo již vykazuje známky posmrtné ztuhlosti. Přivolali rychlou záchrannou službu a Policii ČR, které případ předali. Protože muž ležel v prostoru, který je pro veřejnost uzavřen a v přilehlém objektu bylo rozbité okno, přivolali strážníci také zástupce majitele. Společně uzamčenou budovu prošli, ale nic podezřelého nezjistili.

Pro strážníky nebyl mrtvý muž neznámý. Nedávno s ním měli co do činění na vlakovém nádraží.

Dali mu jen pět dní

„Minulé úterý museli strážníci zasahovat ve vestibulu hlavního nádraží. Skupina bezdomovců zde opět popíjela, a právě tento muž byl tak opilý, že ležel na zemi a nekomunikoval,“ uvedla Círová. Tehdy se ještě strážníkům devětatřicetiletého muže z Hlučínska podařilo zachránit. Pravděpodobně intoxikovaného léky v kombinaci s alkoholem jej předali zdravotníkům z rychlé záchranné služby. Jejich společná snaha mu život prodloužila o pouhých pět dní.

Našli ho v parku

Příští den krnovští strážníci vyjeli k obdobnému případu znovu. Tentokrát do parku u lázní. „V pondělí ve 17.42 hodin přijala městská policie oznámení, že v parku za Albertem leží na zemi člověk. Strážníci na místě nalezli jim známého jednačtyřicetiletého bezdomovce, který byl promodralý a v bezvědomí,“ popsala druhý výjezd Dita Círová.

Strážníci ještě chvíli doufali, že se jim muže podaří zachránit. Okamžitě přivolali na pomoc lékaře, ten však mohl už jen konstatovat smrt. Případ opět převzala Policie ČR, aby její znalci určili příčinu smrti a vyloučili cizí zavinění. „Oba muži byli přednedávnem hospitalizováni či ošetřeni v nemocnicích pro jejich zdravotní problémy. Prozatím provedené šetření nezjistilo cizí zavinění,“ potvrdila policejní mluvčí Pavla Tušková.