Někteří nedokázali udržet auta na vozovce a skončili v příkopech, teď počítají škody.

„V noci na pondělí sněžení ustalo, teploty se přes den drží nad nulou. Silnice, které ošetřujeme chemicky, jsou mokré a holé, jen se zbytky sněhu na krajnicích. Také silnice nižších tříd včetně úseků ošetřovaných inertním posypem jsou dobře sjízdné a zpravidla už také holé,“ řekl dispečer bruntálského střediska správy silnic Moravskoslezského kraje Josef Olbert.

close zoom_in Na sníh se ovšem mnozí řidiči nepřipravili, podobně jako dvacetiletá dívka, která v pátek 9. listopadu dostala s Nissanem Almerou v obci Žďárský Potok na sněhem pokryté vozovce smyk. Ten se jí nepodařilo zvládnout. Sjela ze silnice a ještě bokem vozu narazila do stromu. Přestože se nezranila, způsobila škodu za čtyřicet tisíc korun.

Podobně dopadl v neděli 11. listopadu večer čtyřiadvacetiletý motorista s Renaultem Lagunou. Mezi obcemi Tvrdkov a Mirotínek se snažil projet sněhovou bariérou od pluhu. Při přejíždění ale zachytil přední nápravou o ocelový prut, který byl ve sněhu. Automobil si poškodil za deset tisíc korun.

„Právě špatné počasí, nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám a v neposlední řadě i technický stav vozidla bývají častými příčinami dopravních nehod z posledních dnů,“ upozornila mluvčí bruntálských policistů Pavla Tušková.

Na zbytky sněhové kaše mohou narazit například na tahu spojujícím Šumperk s Jeseníkem na Červenohorském sedle. "Na vozovkách udržovaných inertně leží zbytky sněhu kryté posypem," uvedl dispečer jesenických silničářů. Rozbředlý sníh nebo ujetá vrstva se může vyskytovat i na silnicích Šumperska. "Ojediněle se tvoří sněhové jazyky," podotkl tamní dispečer. Cestářům se daří udržovat také výjezd z Hvězdy na Ovčárnu a také přejezdy přes horská sedla.

Aktuální sněhové a dopravní zpravodajství z celé republiky můžete sledovat ZDE.