První trest za vraždu nezletilé sestry byl pouhých devět let, vzhledem k nízkému věku pachatele. Šestnácté narozeniny už prožil za mřížemi. Loni krajský soud vynesl rozsudek 17 let vězení za pokus o vraždu vězeňské terapeutky.

Nyní po odvolání Vrchní soud v Praze Baďurův útok na terapeutku překvalifikoval na základě znaleckých posudků a trest zmírnil na deset let. Zohlednil, že jeho osobnost je disponovaná k „přenesenému afektu“. Snadno se rozčílí, a pokud si nemůže vybít vztek na tom, kdo ho rozzlobil, přenese agresivitu na někoho jiného.

Mladík z Krnova obviněný z vraždy své jedenáctileté sestry v budově ostravského soudu.
Vražda jedenáctileté sestry, která šokovala Krnov, má pokračování

Obhajoba: Nechtěl zabít, nechal se ovládnout vztekem

Klidně na náhodnou oběť, která zrovna byla po ruce. Obhajoba Martina Baďury byla založena na tom, že úmyslem pachatele nebylo terapeutku zavraždit, ale pouze se nechal ovládnout vztekem a dal volný průchod negativním emocím.

V tomto případě byla spouštěcím momentem vzteku a agresivity skutečnost, že za ním do vězení nedorazila očekávaná návštěva. Baďura útok na vychovatelku zahájil tím, že ji drsně uchopil za oděv. Když se mu vytrhla a utekla na chodbu, běžel za ní.

Mohutný dub na Krnovsku před pokácením.
Podívejte se, pokácený starý dub u Krnova ještě v plné kráse! Takto rostl

Srazil ji na zem, zaklekl a začal škrtit. Stisk povolil teprve když ho vyrušila další z vězeňských vychovatelek. Baďura se před vrchním soudem stejně jako u hlavního líčení přiznal škrcení, ale s tím, že si z těchto událostí nic nevybavuje.

„Když jsem se vzpamatoval, byla pode mnou. Otevřela oči. Sám jsem toho nechal. Nechtěl jsem nikoho zabít,“ vypověděl před soudem mladík z Krnova.

Jeho obhájce navrhoval odvolacímu senátu verdikt zrušit a vrátit k dalšímu projednání. Státní zástupce požadoval vyšší trest. V duchu právní zásady při pochybnostech rozhodnout ve prospěch obviněného (in dubio pro reo) odvolací soud zkrátil původní sedmnáctiletý trest na deset let. Rozsudek je pravomocný.